Írország példája különösen érdekes, mivel itt párhuzamosan bontakozott ki az ingatlanlufi, a bankrendszer mérlegfőösszegének drasztikus növekedése, valamint a magas technológiára épülő feldolgozóipar. Utóbbival kapcsolatban azonban sokan szem elől tévesztik, hogy az ír feldolgozóiparban a bérek növekedése lépést tartott a termelékenységbővüléssel, azaz a fő exportáló szektor versenyképessége nem romlott. A túlzott bérnövekedés a szolgáltatásokat és különösen az építőipart jellemezte. A válság hatására az euróövezeti országok közül az ír GDP esik vissza a legnagyobb mértékben, de az egy főre jutó GDP még így is húsz százalékkal meg fogja haladni a zóna átlagát, és a válság után az euróövezet átlagánál nagyobb ír növekedést valószínűsítenek az előrejelzők. Írország ezért a szememben továbbra is pozitív példa, de természetesen sokat kell tanulni a tapasztalataiból.
Egy másik pozitív példa Németországé. Itt a kezdeti versenyképességi hátrányt a béreknek a termelékenységnövekedéstől elmaradó emelkedésével kezelték, és emiatt az export nagymértékben bővülhetett. Negatív példa azonban Portugália, ahol a kezdeti versenyképességi hátrányt nem tudták kezelni, és kiábrándító gazdasági teljesítmény mutatkozott az euróövezeti csatlakozás után. A fő negatív példa pedig Görögország, ahol a versenyképesség is romlott, és a kormányzat is katasztrofális gazdaságpolitikát folytatott. Vannak tehát összességében pozitív és negatív példák is.
A közös valutának (a válságtól függetlenül) jól ismert előnyei vannak, mint például a valutaárfolyam ingadozásának és az ebből adódó bizonytalanságnak, valamint a tranzakciós költségeknek a kiküszöbölése, a külkereskedelmi és pénzügyi integráció előmozdítása, az árak könnyű összehasonlíthatósága és ezek által a verseny fokozása. A csatlakozással járó kockázatiprémium-csökkenés az adósságszolgálatot mérsékli, és a monetáris politikának a nagy tekintélyű EKB kezébe helyezése hitelességnövelő. A tagság a költségvetési politikát is jobban korlátozza „jó időkben”, rossz napok esetén pedig jobban lehetővé teszi a visszaesés tompítását.
Magyarországnak ezeket és a többi előnyt kell összevetnie a tagság negatívumaival és az euróövezeti országok tapasztalataival. A válság előtt úgy gondoltam, hogy a felzárkózó gazdaságok számára, amelyekben az árszínvonal is közeledik a fejlett országok átlagához, előnyösebb a lebegő árfolyamrendszer az önálló monetáris politika megtartásával, még ha számos tényező is szűkíti ilyen országokban a monetáris politika mozgásterét. Természetesen ez sem garancia a sikerre, ahogyan ezt a magyar példa világosan megmutatta a válság előtti években. A csehek és lengyelek azonban sok szempontból sikeresek voltak. A válság ugyanakkor rávilágított, hogy alacsony gazdaságpolitikai hitelességű országokban nagyon súlyos következményei lehetnek a pénzügyi piacok szeszélyességének. Ezért bár a csehek és a lengyelek esetén továbbra is az önálló valuta fenntartása jelenti a legjobb megoldást, hazánkban a mérleg nyelve a csatlakozás felé billen.
A szerző a brüsszeli Bruegel intézet és az MTA Közgazdaságtudományi Intézet kutatója, a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.