Miután az izlandi választók több mint negyede petícióban tiltakozott a 3,9 milliárd euróra rúgó összeg kifizetése ellen, Ólafur Grímsson államfő megtagadta a törvény aláírását. A szigetország ezzel kínos helyzetbe került: nemcsak a talpra álláshoz nélkülözhetetlen nemzetközi segélyhitelek további folyósítása került veszélybe, de az uniós csatlakozás is késedelmet szenvedhet.
A spanyol EU-elnökség szerint a népszavazás kiírása ugyan Izland belügye, ám ha annak következtében nem lépne életbe az új Icesave törvény, akkor lelassulna a csatlakozási tárgyalások menete. A „nemek” győzelme esetén a törvénynek egy korábbi változatát hajtanák végre, amellyel Nagy-Britannia és Hollandia sem elégedett. London és Hága egyaránt célzott már arra, hogy szájuk íze szerinti rendezés hiányában Izland uniós tagságát és az IMF-hitelek további folyósítását is blokkolnák.
Az izlandi adófizetők érezhetik ugyan igazságtalannak azt, hogy velük fizettetik meg mások hibáinak az árát, országuk elszigetelődését azonban aligha kockáztathatják. A jelek szerint ezzel ők is kezdenek tisztába jönni: a legutóbbi felmérések szerint 53 százalékuk megszavazná a kártalanítást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.