Az eltérő forrásszerkezetű és/vagy érettségű energiapiacok közötti különbségek kihasználásához szükséges a piacok összekapcsolása, amely határon túli kereskedések kialakulásához vezet, csökkentve az országok közötti árkülönbséget. Az elmúlt 15 év szervezett kereskedelmi tapasztalata egyértelművé tette, hogy a kis piacok és országhatárokat át nem ívelő tőzsdei próbálkozások nem képesek felvenni a versenyt a vezető piaci erőkkel. Ennek fényében Nyugat-Európában a fő fókusz a piaci összefogás. A legfrissebb együttműködés a német EEX Spot és a francia Powernext által alapított Európai Áramtőzsde (EPEX Spot), amely jelenleg a francia, német, osztrák és svájci piacok másnapi jegyzését adja, de további csatlakozási kezdeményezések is formálódnak, a konszolidáció irányába terelve a szervezett piacok működését.
A nyugat-európai együttműködés mellett az osztrák EXAA, a prágai PXE és a lengyel TGE is szándéknyilatkozatot írt alá egy kelet-közép-európai (KKE) integrált szervezett piac létrehozása céljából. A kezdeményezés az európai szabályozók (ERGEG) tanulmányán, illetve a KKE régióra készült szervezett piaci tanulmányon alapszik, ezek értelmében első lépésként három integrált régiós tőzsde megalakulására van szükség, hogy azok könynyebben tudjanak összekapcsolódni. A nyugat-európai együttműködéssel szemben a kelet-közép-európai kezdeményezésnek kisebb a likviditási potenciálja, ez leginkább a nyugat-európai tőzsdékhez képest gyenge piaci aktivitású piacok erőfeszítése a régiós szintű fennmaradásuk biztosítása érdekében.
Magyarországon sokáig kérdéses volt, mi is valójában az elsődleges cél, saját villamosenergia-tőzsdét alapítani, vagy egy már biztosan működő szervezett piachoz kapcsolódni. Hosszú évek előkészítő munkájának eredményeképpen úgy tűnik, előnyös megoldást választott a Mavir Zrt. által tulajdonolt HUPX Zrt., amely egy már stabil rendszer adaptációját ötvözi hazai részvétellel és kontrollal. Ez egyben előre is vetíti hazánk szándékát, hogy a jövőben a nagyobb likviditást biztosító nyugat-európai régióval kapcsoljuk össze piacunkat, amellyel szemben joggal támasztanak magas elvárásokat a piaci szereplők ellátásbiztonság és verseny szempontjából egyaránt. Ezáltal a HUPX Zrt. a későbbiekben a KKE-i piacokkal is képes lehet együttműködés kialakítására.
Azonban a tőzsdei kereskedés sikeres alakulásához több feltétel teljesülése szükséges, úgymint a piaci szereplők bizalma és részvétele, a transzparens működés és likviditás biztosítása, az elfogadott s biztosan működő informatikai, elszámolói rendszer, valamint a jogszabályi támogatás. Természetesen az országhatárokon átnyúló hatékony kereskedelemhez elengedhetetlen a megfelelő hálózati infrastruktúra is, amelyen biztosítható a termékek fizikai leszállítása.
Összességében a tőzsdei hatékonyság és életképesség mércéje a likviditás, amely növeli a referenciaár elfogadottságát és a kereskedelem életképességét. Egy hatékony és likvid piac meghatározói: az aktívan kereskedők magas száma, a nagy kereskedett mennyiség, az új belépők legalább átlagos száma, a kereslet és kínálat magas vagy átlagos transzparenciája és a meghatározó piaci erejű szereplők legfeljebb átlagos befolyása. A piaci szereplők megítélése alapján a legelőnyösebb piaci körülmény a skandináv piacokon (Nord Pool) és Nyugat-Európában (EEX, APX, Powernext) adott, míg a délkelet-európai országokban a legelőnytelenebb a piaci helyzet.
Magyarországon a tőzsde legfontosabb kihívása a kezdeti likviditás megteremtése. Ehhez támogató intézkedéseket és piaci ösztönzőket szükséges alkalmazni, hogy a megalakuló hazai villamosenergia-tőzsde életképes lehessen. Ezen a téren szintén ajánlott a nyugat-európai piacok felé tekinteni, és az alkalmazott gyakorlatok adaptációjának eredményességét vizsgálni, mint például a jogszabályi ösztönzés alkalmazása. Erre több lehetőség is adott. Bár bizonyos esetekben láthatunk kötelező előírást a jelentős piaci erejű (JPE) cégek felé, ennél szerencsésebb a piaci értékteremtő ösztönzés elérése, amely inkább szabadpiaci megoldás. Mindemellett a hálózati veszteségek vásárlása, illetve a kapcsolt termelés tőzsdén történő értékesítése hozzájárulhat a kezdeti likviditás megteremtéséhez.
A tőzsde sikeres működésébe fektetett erőfeszítés megtérül, hiszen egy stabil háttérrel működő és likvid szervezett piac olyan bázist teremt, amely egyrészt piaci alapokon akadályozza meg a monopolpozíció létrejöttét, illetve a pozícióval való visszaélés lehetőségét. Ebben az esetben a szabályozásban megjelenő költségek csökkenthetők, mivel a JPE-szabályozás már nem indokolt. Másrészt a transzparens piaci körülmények és tőzsdei eszközök révén a piaci szereplők hatékonyabbá válnak beruházási kockázataik hosszú távú kezelésében, ez elősegíti a szükséges beruházásokat, és ezzel alapot teremt a valódi verseny létrejöttéhez. Mindezek előnyét idővel a fogyasztók is tapasztalhatják.
A szerző a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadó csoportjának partnere
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.