BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európa válaszúton

Az államadósság-piacon az elmúlt hónapokban tapasztalt krízis sötét árnyékot vetett a gazdaságra. Az Európai Unió a pénzügyi összeomlás elkerülésére öszszehangolt és határozott intézkedéseket hozott.
2010.06.10., csütörtök 05:00

Mégsem lélegezhetünk fel. Szükséges, hogy növekedésünket szilárd alapokra helyezzük, és munkahelyeket teremtsünk, mert erre Európában óriási igény mutatkozik. Ehhez mindenekelőtt kezelnünk kell a jelentős mértékű felhalmozott államadósságot. Költségvetési konszolidáció nélkül nem kerülhetők el az újabb pénzügyi zavarok, a fenntartható növekedés esélyei pedig romlanak. Noha érvényes ez valamennyi tagállamra, egyes országok tekintetében azonban kiemelt jelentőségű.
A néhány tagországra jellemző folyamatos költségvetési expanziót 2010-ben képes ellensúlyozni az államok többségében elvégzett konszolidáció. 2011-től azonban – amikor a gazdaságélénkülési folyamat várhatóan lendületet kap – az EU általános pénzügyi irányvonalának megszorítónak kell lenni.

Bár a politikai döntéshozók ritkán vívnak ki maguknak népszerűséget költségvetési szigorral, nem szabad alábecsülnünk a polgárok ösztönös bölcsességét, hiszen pontosan tudják: semmi sem jár olyan kedvezőtlen szociális hatásokkal, mint a nem fenntartható államháztartás. A gyorsuló államadósság-spirál olyan alapvető szolgáltatásokra szánt forrásokat emészt fel, amelyek nyújtását a lakosság az államtól reméli.

Másodszor, elő kell segítenünk a gazdasági termelékenység és a foglalkoztatási arány egyidejű növekedését. Rohamosan idősödő társadalmainkban ez csak jelentős strukturális reformok révén valósulhat meg. Ezért a legteljesebb mértékig ki kell használnunk az EU egységes piaca adta lehetőségeket, különösen a szolgáltatások terén. Meg kell reformálnunk a munkaerőpiacokat, arra ösztönözve az embereket, hogy a tétlenség helyett a tevékenységet, az alacsony termelékenységű munkák helyett a magasabb termelékenységűeket válasszák. Át kell alakítanunk adó- és ellátórendszereinket is, hogy jobban szolgálják a foglalkoztatottság növekedését. Célzottabb beruházásokra van szükség a tudás és az innováció terén. Egyszerűsítenünk kell a szabályozási környezetet annak érdekében, hogy a vállalkozások gyarapodhassanak.
A jelentős strukturális reformokkal a következő évtizedben két százalék feletti éves növekedési ütemet érhetünk el. Ennek révén tízmillió új munkahely jöhet létre, az évtized végére pedig a munkanélküliség arányát három százalék körülire szoríthatjuk vissza.
Ha ezek az újítások elmaradnak, Európának fokozatos hanyatlással kell számolnia, amely csak a szociális piacgazdaság európai modelljének korszerűsítését célzó határozott reformok bevezetésével kerülhető el. Az intézkedések többségét tagállami szinten kell meghozni, ám sikert csak gazdaságpolitikáink öszszehangolásával érhetünk el.
Végezetül meg kell erősítenünk az európai gazdaságirányítást. Az újabb államháztartási válságok elkerülése végett szigorítani kívánjuk az előzetes költségvetési felügyeletet. Annak érdekében, hogy a gyenge versenyképesség problémáját a gyökerénél ragadhassuk meg, foglalkozni fogunk a makrogazdasági egyensúlyhiánnyal. Továbbá előirányozzuk egy hosszú távú és stabil válságkezelési keret létrehozását.
Az említett intézkedések elengedhetetlenek az európai gazdaságba vetett bizalom helyreállítása szempontjából. E döntő jelentőségű időszakban az EU vezetőinek és intézményeinek újfent erős politikai akaratról kell tanúságot tenniük. Ez az, amit a polgáraink most elvárnak tőlük.

A szerző a gazdasági és monetáris ügyekért felelős európai biztos

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.