Igaz, azóta is folyamatosan érkeznek a cégszolgálathoz a beszámolók, lapzártánkkor már több tízezerrel apadt a mulasztók száma, s ez kétségkívül a cégek igyekezetét jelzi. Mindenesetre igen elgondolkoztató, hogy a tizenöt vezető hazai vállalkozás közül három elcsúszott a határidővel, és akad, amelyik hiányos, néhány pedig nem konszolidált mérleget adott be.
A vállalatok joggal tartanak a szankcióktól, hiszen az adószám-felfüggesztés a működést lehetetleníti el egy időre, a cégjegyzékből való törlés pedig megsemmisíti a vállalkozást. A mérleg szinte az utolsó pillanatig pótolható, s talán ez szolgál „mentsvárként” a renitenseknek. Azért pedig egyáltalán nem kár, amelyik a megszüntetés sorsára jut, mert az intézkedéssel csak nyerhet, tisztulhat a gazdasági élet. Más kérdés, hogy a legtöbben azért választják ezt az utat, mert így egyszerűbben, olcsóbban fejezhetik be vállalkozásukat.
Nem éppen tisztességes lépés. És az mennyiben fogadható el, ha a cég formailag ugyan eleget tesz törvényi kötelezettségének, de a mérlege nem ad kellő eligazítást az üzleti partnereknek? A beadványok intézményesített tartalmi ellenőrzése megoldatlan, a szúrópróbaszerű vizsgálatoktól nemigen várható javulás, az űrlapok fejlesztésétől, esetleges kötelezésektől talán igen.
Ennél sokkal többet segíthet maga az üzlet. Mert a tartalmilag hiányos, hibás kimutatást az élet szankcionálhatja legkeményebben. Leginkább úgy, hogy bizonytalan, kétséges adatokra nemigen kötnek szerződést, így iktatva ki a hamiskodót a gazdasági forgalomból.
Kende Katalin-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.