Külön-külön egyik témakör sem feltétlenül minősülne látványos áttörésnek. Fontosságuk az egyidejűségükben van. Ehhez a megalapozó áttörést a 2010. február 11-i EU-csúcs nyilatkozata hozta, amelyben az unió vezetői – politikai alapon voltaképpen már akkor felülbírálva az alapszerződés azon axiómáját, hogy a rosszul gazdálkodó tagtársat nem lehet kimenteni – leszögezték: ha az euró stabilitása kerül veszélybe, igenis lépnek. Utána jött három hónap drámai oda-vissza csatolás a politikai döntések és a piaci reakciók között, hogy miként is kell mindezt a gyakorlatban értelmezni. Sokak szerint ennek során a politikai oldal bűnös lemaradásban volt, mások azonban arra is emlékeztetnek, hogy tíz héten belül nemcsak egy működőképes „görög csomagot” hoztak tető alá, de 500 (plusz 250) milliárd eurós tőkével egy robusztus stabilizációs mechanizmust is felállítottak. Ami a maga nemében már kivételes teljesítmény.
A múlt csütörtöki „beszélgetés” már ezekre is építve – és ami fontosabb: továbbra is az euró megvédésének februári politikai prioritásából kiindulva – igyekezett távolabbra tekinteni. Ha pedig végigvesszük a kategóriákat, amelyekről szó volt – nemzeti büdzsék uniós szintű (ex-ante) véleményezése, a stabilizációt szolgáló szankciók erősítése, a nemzeti államadósság szigorúbb korlátozása, a pénzügyi rendszerek újraszabályozása, banki és tranzakciós adók felvetése, a nemzeti gazdaságpolitikák erőteljesebb összehangolása és végül olyan gazdaságpolitikai stratégiai keret elfogadása, amely a nemzeti erőfeszítések közös vezérfonala lehet –, mindezek együtt fokozatosan egyfajta „európai gazdasági kormányzás” alapjává állhatnak össze.
Szögezzük le még egyszer: a részletekben – csakúgy, mint a tagállami parlamenti választási reflexekben – rejlő ördög még sok mindentől eltéríthet. De már az irány és a szándék is évtizedes tabuk döntögetését jelentik. Azt továbbra sem gondolja senki, hogy az EU immár a költségvetési vagy pláne politikai unió küszöbén állna. De hogy az elsöprő többség a nemzetállami visszavonulásról is lemondott, és immár valahol a „kettő között” igyekeznek korábban soha nem tapasztalt eltökéltséggel találni valamit, az mindenképpen új fejlemény. Az „unalmas csúcs” még sok izgalmas másikat is előrevetít.
A szerző a BruxInfo EU-szakértője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.