A Fideszen és a kormányzaton belül is nyilván vannak olyan szakpolitikusok, akik – még ha nem is lelkesednek az ötletért – józanul belátják, hogy a jelenlegi nemzetközi környezetben Magyarország számára előnyt jelentene az IMF védőhálója. Mások viszont abban a hamis hitben ringatják magukat, hogy az állampapírpiac átmenti sikerei tartósak maradnak, és a gazdasági mozgástér valóban növelhető a hitelezőkkel szembeni keménykedéssel.
A tisztánlátást nehezíti, hogy a világ tőkepiacait most egyszerre jellemzi a pénzbőség és a kockázatkerülés. Egyrészt a vezető jegybankok a defláció és az újabb recesszió veszélyétől tartva ultra laza monetáris politikát folytatnak, az olcsó pénz pedig közvetve más, felörekvő államok finanszírozását is megkönnyítheti. Ennek hatását a legutóbbi magyar kötvényaukciókon is lehetett érzékelni. Másrészt viszont a befektetők egyre inkább szelektálnak a görög trauma után. A gyenge láncszemek megítélése egy csapásra megváltozhat ebben a környezetben, amit jól tükrözött a forint árfolyamának alakulása más régiós valutákhoz képest.
Ha Magyarországot ismét biztonságos terepként ítélnék meg a befektetők – amit egy IMF-megállapodás erősíthet – úgy az adósságfinanszírozás olcsóbbá válhat, így „függetlenségünk” visszaszerzése is gyorsabb lehet. Az ellentmondásos, netán konfrontatív kommunikáció, valamint a fiskális szigor melletti elkötelezettség fellazulása viszont növeli a kockázatokat és a költségeket. Akkor tehát ki harcol ki ellen, és miért?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.