A másik csoportba a tőkebefektetésekkel kapcsolatos hírek tartoznak: az elmúlt hetekben több Magyarországon működő multinacionális nagyvállalat (Győrben az Audi, Szentgotthárdon az Opel, rácalmási gyárában pedig a Hankook) itteni kapacitásainak bővítéséről számolt be. Magyarország ezzel megerősítheti helyét a gépipari és a kapcsolódó befektetések kedvelt célországai között, és új munkahelyekre van kilátás, mégpedig többezres nagyságrendben. Végül, bizonyos értelemben éppen ehhez kapcsolódóan, a legújabb kellemes meglepetést a friss munkaerő-piaci adatok szolgáltatták. Bár egy-két hónap adataiból még nem érdemes nagyon erős következtetéseket levonni, úgy tűnik, nyár végére a munkanélküliség csökkenő, az aktivitás pedig határozottan növekvő trendbe váltott. Felmérések azt is jelzik, hogy a béralkalmazkodás is jobban működik, mint korábban – a válság idején munkahelye megőrzése érdekében a lakosság jelentős hányada érdemben csökkentette bérvárakozásait, piaci értelemben tehát jól alkalmazkodott a kritikus helyzethez.
Ezek kétséget kizáróan kedvező folyamatok. Rögtön felötlik ugyanakkor, hogy Magyarországon a fejlődés tipikusan a területi (és a társadalmi) egyenlőtlenségek növekedésével szokott együtt járni. Már a huszadik század elején íródott nagy ívű gazdaság- és társadalomtörténeti munkák is kettős társadalomról értekeztek. Bizonyos módosításokkal ezek a gondolatok köszöntek vissza az 1990-es évektől a „két Magyarország” vagy a „duális gazdaság” kedvelt toposzaiban. Nem véletlenül: az empíria azt mutatja, hogy azok a térségi egyenlőtlenségek, amelyek a rendszerváltás időszakában felerősödtek, azóta is makacsul fennállnak, sőt tendenciájukban inkább tovább nőnek. A magyarázatokat és a lehetséges okokat ugyancsak a 90-es évek eleje óta ismerjük. Ezek egy része földrajzi jellegű: az osztrák határtól, illetve Budapesttől mért távolságot már a 15-20 évvel ezelőtt készült empirikus kutatások is a tőkebeáramlás, illetve a vállalkozói kapacitások egyik kiemelt tényezőjeként azonosították. Márpedig ha ránézünk a tőkebefektetések térképére, a most bejelentett kapacitásbővítések megfelelnek a klasszikus trendnek: a pozitív változások ezúttal is elsősorban az osztrák határ, illetve Budapest közelségében zajlanak.
De nem javult a leszakadó térségek perspektívája a tőkebefektetéseket, illetve a vállalkozások sűrűségét az elmúlt két évtizedben ugyancsak erősen magyarázó másik tényező, jelesül a helyi humánerőforrások állapota, a lakosság iskolázottsága tekintetében sem. A kutatások egyértelműen arra mutatnak, hogy az elmaradott településeken az alacsony iskolázottság generációról generációra újratermelődik. E téren megint csak beleütközünk a magyar gazdaság jelenlegi talán legsúlyosabb növekedési korlátjába: tartósan magas növekedés mindaddig nehezen képzelhető el országos szinten, amíg a népesség iskolázottságában nem történik érdemi pozitív változás.
Szakpolitikai és különösen pártpolitikai szempontból mindez persze különösen hálátlan perspektíva, hiszen az oktatásba való befektetések csak hosszabb távon térülnek meg. A politikailag könynyebb megtérülésűnek tűnő képzésekkel, átképzésekkel ugyan érdemben lehet a munkához jutás esélyeit javítani, de tapasztalatok szerint jellemzően csak azoknál, akik már rendelkeznek az alapkészségekkel. Ha olyan országban élünk, amelyen belül sem a tőke, sem a munkaerő nem igazán mobil, a térségi leszakadás legfeljebb az iskoláztatáson keresztül fékezhető. Különben az ország nagyobbik részét a jövőben sem igazán érik el a tőkebefektetési örömhírek pozitív következményei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.