Kár tagadni, van némi igazságtartalma a minősítéseknek. De az ördög a részletekben rejlik. A búzát, ha akarjuk, el lehet választani az ocsútól.
Egészségügyi közgazdászok bizonygatják: az ágazat többet ad a GDP-be, mint amennyit elvisz onnan. De firtatták a szegénysége okát is, így a bérek után beszedett tb-járulék-milliárdok után eredtek. Kiderítették: az önállósított Egészségbiztosítási Alap nyitva áll a fiskális politika előtt, a kormány akkor nyúl bele a kasszájába, amikor csak akar.
A jegyzethez tartozó cikkünket itt olvashatja!
Így történt, hogy a pár évvel ezelőtt el nem költött járulékbevételből – amelyet a tb az állam által előírt spórolási szigor hatására nem használt föl – a kormány költekezni kezdett. Ha triviálisak lennénk, azt mondhatnánk: az állam lenyúlta a megtakarított pénzt. Abból fizette ki az amúgy saját kötelezettségi körébe tartozó, közalkalmazottaknak járó bérjuttatásokat.
Ám a kórházak és a betegek szerencséjére maradt némi tartalék a biztosító pénzalapjában. Ebből oszt most vissza a parlament 27,5 milliárdot a kórházaknak.
Életmentő volt a honatyák döntése. Azt valószínűleg ők is tudják, az összeg nem javít a gyógyítás minőségén, nem rövidülnek a várólisták. Abból ugyanis a kórházak – becslések szerint 70-80 milliárdos – adósságának egy részét kell kifizetni, hogy hitelképesek maradjanak. A makrogazdasági folyamatok halvány reménnyel kecsegtetnek. De a gyógyítók, talán mert akarják, úgy gondolják: a kormányfő beszédei az ágazat stabilizálásának igényét jelzik. Ám arra, hogy az egészségügy „eltartott” minősítését felváltja-e az értéktermelő elismerés, csak a jövő évi költségvetés ismeretében válaszolhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.