Hatalmas gazdasági kihívással állunk szemben. Az egyik legnagyobb költségvetési deficitet örököltük Európában és a G20 országcsoportban. De világos képünk van országunk jövőjéről. Úgy döntöttük, hogy az ország legfontosabb prioritásaira fordítjuk a rendelkezésünkre álló pénzt: az egészségügyre, a fiatalok oktatására, a nemzetbiztonságra és a gazdasági növekedést támogató infrastruktúrára. Méltányosabb, felelősebb társadalmat építünk, több lehetőséget teremtünk az emberek számára, hogy megszabaduljanak a szegénységtől. Az állami eszközökből az arra leginkább rászorulókat támogatjuk. Megreformáljuk a közszolgáltatásokat – javítjuk azok átláthatóságát és felelős működését, több hatalmat és felelősséget adunk a polgároknak, és előmozdítjuk a szolgáltatások minőségének tartós, hosszú távú javítását. Robusztusabb, a munkalehetőségeket és beruházásokat serkentő gazdaságot építünk, amelyben megteremtődnek a magánszektor által vezérelt fellendülés alapjai. A lehetőségekhez mérten megőriztük a közpénzkiadások szintjét azokon a területeken, amelyek fontosak a gazdasági növekedés szempontjából, és reformokat indítottunk be e pénzek hatékonyabb felhasználására.
Tudjuk, hogy tartós gazdasági növekedés csak egészséges államháztartás révén érhető el. Létrehoztuk a költségvetési felelősség új független hivatalát, azt a testületet, amely a politikai ciklusok kísértéseitől mentesen készíthet növekedési és költségvetési előrejelzéseket. Ígéretet tettünk arra, hogy a parlamenti ciklus végéig felszámoljuk Nagy-Britanniában a strukturális deficitet, ezt a Nemzetközi Valutaalap is üdvözölte mint szükséges feltételét a fenntartható költségvetésnek és a kiegyensúlyozott fellendülésnek.
Az állami kiadások felülvizsgálata része a becsvágyó tervnek, hogy megteremtsük a világ egyik legversenyképesebb üzleti környezetét. Szerintünk a jövő brit gazdaságának a beruházásokon, megtakarításokon és az exporton kell nyugodnia. Eltökéltek vagyunk abban, hogy a költségvetési konszolidációra vonatkozó szigorú terveinket a magánszektor vezérelte növekedés és a fellendülés szolgálatába állítsuk. 2011-től fokozatosan 24 százalékra, a G7 országai közül a legalacsonyabb és a G20 egyik legalacsonyabb szintjére szállítjuk le a társaságiadó-kulcsot. A kevés nyereséget kimutató vállalkozások adókulcsa 20 százalékra mérséklődik. A vállalkozók ezentúl kevesebb tőkenövekmény-adót fizetnek. Csökkennek a munkáltatók járulékterhei, javulnak a kisebb cégek hitelhez való jutásának lehetőségei, és Nagy-Britanniában lehet majd a legkönnyebben céget alapítani.
De ne felejtsük el, hogy a recesszió ellenére Nagy-Britannia maradt a világ hatodik legnagyobb gazdasága. Az egyik legrugalmasabb munkaerőpiacunk van Európában. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint itt van a legkevesebb, vállalkozást nehezítő akadály. Példátlanul fejlett pénzügyi szolgáltató iparunk, továbbá a szakértelmünk, globális világlátásunk és orientációnk, kreatívitásunk, világszínvonalú egyetemeink és központi helyünk Ázsia és Amerika között egyaránt gazdaságunk nyitottságára, az üzleti életnek kedvező légkörre utalnak.
Tehát erős alapokra építkezhetünk. Erre is gondolunk, amikor új kezdeményezéseket teszünk Magyarországgal folytatott kereskedelmünk ösztönzésére. Országaink kereskedelmi forgalma, amely tavaly meghaladta a 3 milliárd eurót, az idén becsléseink szerint látványosan, 30 százalékkal bővül. Szeretnénk Önökkel együttműködni új piacok feltárásában és a beruházások útjában álló akadályok lebontásában. Meg kívánjuk szilárdítani a kétoldalú kapcsolatok hálózatát Nagy-Britannia és Magyarország között, amelyen – akár a vér a vénákban és az artériákban – folyhat a kétoldalú kereskedelem, hozzájárulva a két ország növekedéséhez, felvirágzásához.
Meg vagyok róla győződve, hogy helyes irányban léptünk otthon és külföldön a gazdasági fellendülés, a stabil és virágzó világgazdaság megteremtésének irányában.
A szerző külügyminiszter
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.