Bár a NATO és az Egyesült Államok mellett az EU is üdvözölte a múlt héten megkötött brit– francia védelmi megállapodást, hosszabb távon az akár az uniós katonai együttműködés elmélyülésének akadályává is válhat. Kérdés ugyanis, hogy a közös haderő felállításáról, valamint a katonai felszerelések és nukleáris kutatások megosztásáról szóló egyezség hagy-e még teret bármilyen, Brüszszelből induló páneurópai kezdeményezés számára.
Franciaország ugyan régóta szószólója az uniós szintű védelmi együttműködés erősítésének, de Nagy-Britannia mindig is szkeptikus volt az ilyen jellegű tervekkel kapcsolatban, és azok továbbra is gyermekcipőben járnak. A kétoldalú megállapodás aláírásakor David Cameron brit miniszterelnök most is hangsúlyozta, hogy az nem a két ország szuverenitásának összevonásáról vagy egy európai haderő felállításáról szól.
A brit–francia egyezség alighanem Lengyelországot hozza a legkényesebb helyzetbe, Varsó ugyanis a jövő év második felében esedékes uniós elnöksége egyik prioritásaként kívánja kezelni a páneurópai védelem előmozdításának ügyét, és már Francia- és Németországgal is folytatott tárgyalásokat. Most azonban kérdés, hogy Párizs hajlandó lesz-e részt venni egy szimultán játszmában, egyszerre fűzve szorosabbra a katonai kapcsolatokat a britekkel és Európával. Berlinben mindenesetre máris jelezték, hogy közösségi szintű és nem csak bilaterális együttműködésre van szükség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.