Mai számunkban igazi csemegét kínálunk: régi és új szerzőink az előttünk álló kihívásokról fejtik ki gondolataikat. Bizonyára nem meglepő, hogy ezek a vélemények ezúttal sem egyeznek mindenben. De hogyan is egyeznének olyan évekkel a hátunk mögött, amelyek ennyire drámai módon alakították át a globális erőviszonyokat és magát a közgazdasági gondolkodást is?
A világ mára minimum két, de inkább három részre szakadt a gazdasági fejlődés terén. Amerika, ahonnan a legutóbbi válság kiindult, elsőként volt képes kilábalni a receszszióból, a monetáris és fiskális ösztönzés pedig óriási lendülettel folyik tovább. Európában a kormányok már a fékre léptek, miközben a felhalmozott adósságok miatt veszélybe került az euróövezet egysége. És ott vannak a feltörekvő államok – élükön Kínával –, amelyeket nemcsak hogy nem érintett meg a válság, de éppenséggel a bezúduló tőke ellen kell küzdeniük, amely túlfűti a gazdaságukat.
Talán ennyiből is látszik, hogy bár tavaly a világgazdaság meglepően nagy lendülettel jött ki a recesszióból, a súlyos feszültségek és egyensúlyhiányok fennmaradtak. Az adósságbomba ketyeg, a befektetők bármikor elfordulhatnak a tartozások alatt nyögő országok állampapírjaitól. Ezt pedig itt, Magyarországon különösen illik fejben tartani a döntéshozóknak.
Nem csoda, ha a neves közgazdászok is megosztottak abban, mennyire álltak már talpra a gazdaságok, és pontosan mikor kell megkezdeni a költségvetések konszolidálását. Egyvalamit azonban biztosan elleshetünk tőlük: hogyan kell a tényekből kiindulva, azonos nyelven, értelmes közgazdasági érvek mentén vitatkozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.