BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
adórendszer

Egyszerűsödött-e a magyar adórendszer az idén?

Az idén elsősorban a személyi jövedelemadó terén történt előrelépés az adórendszer egyszerűsítése felé – vélik a lapunk által megkérdezett szakértők. A válságadók kivetését ugyanakkor többen kifogásolták.
2011.01.07., péntek 06:45

László Csaba
A KPMG adópartnere
Adminisztráció
„Mindenekelőtt érdemes leszögezni: a hamarosan esedékessé váló adóbevallások még a tavalyi szabályok alapján készülnek, mind a magánszemélyek, mind a társaságok körében, vagyis ilyen értelemben nem lehet egyszerűsítésről beszélni. Egy év múlva, 2012-ben az egykulcsos személyi jövedelemadónak hála valóban kisebb munkával készíthetik el a magánszemélyek a bevallásukat, míg a társasági nyereségadó terén ilyen jellegű – vagyis az adminisztratív terheket érintő – változás alig akad. Más a helyzet azokban az ágazatokban, amelyeket sújtanak a különadók. Itt sokasodnak az adminisztrációs feladatok, emellett pedig komoly gondot okozott, hogy a szükséges nyomtatványok az utolsó pillanatokban készültek el, és a szabályok még az esedékesség előtti napokban is változtak.”

Vámosi-Nagy Szabolcs
Az Ernst & Young adószakértője
Söralátét
„Az egykulcsos szja bevezetése számos egyszerűsítési lehetőséget kínált a jogalkotók számára, ezek többségét ki is használták. Elég az adóterhet nem viselő járandóságok fogalmának feleslegessé válására és kivezetésére utalni. A sokszor emlegetett söralátét méretű szja-bevallás is valóra válhat, amely több százezer adózó életét könnyíti meg. Ezzel párhuzamosan kétkulcsossá vált a társasági adó, a sávos progresszivitás azonban nem okozhat gondot a cégeknek, hiszen 500 millió forintnál nagyobb nyereséget produkáló vállalatoknál profi számviteli szakemberek dolgoznak. Az viszont nem vitás, hogy tovább kellene csökkenteni az adó- és járuléknemek számát, s nem túl szerencsés, ha a kormány hirtelen ötöl ki és vezet be új terheket, mint a különadók esetében.”

Veszprémi István
A Deloitte adópartnere
Eltérő hatások
„A január 1-jétől hatályos szabályok nagyon eltérően érintik a különböző adózókat. Ez igaz a társaságokra és a magánszemélyekre is. Az biztos, hogy az szja-változások a legtöbb esetben kedvezők, ez – ami a terheket illeti – kifejezetten igaz a gyermeket nevelőkre és az átlagosnál jobban keresőkre. Árnyalt a kép a társaságok esetében, hiszen a 10 százalékos kulcs sok esetben jelentős adóteher-csökkentéssel ér fel, azonban a válságadóval érintett iparágak szereplői inkább tehernövekedést tapasztalhatnak. Az adókulcs-csökkentési irány üdvözlendő, azonban a versenyképesség javulását az segítené még jobban a jövőben, ha a strukturális átalakítások teremtenének forrást az adó- és járulékcsökkentésre az adóteher átcsoportosítása helyett.”

Zara László
A MAX elnöke
Kis előrelépés
„A személyi jövedelemadózás valamivel egyszerűbb lesz, érdemi változásról azonban a szisztéma egésze tekintetében nem beszélhetünk. Természetesen előrelépés, hogy a kétkulcsos szja helyébe egykulcsos lép, ez különösen a külön adózó jövedelmek körében teszi könnyebbé az adózók életét. Ugyanakkor még az idén is megmarad az úgynevezett adóalap-kiegészítés, vagyis a bruttó bér 127 százaléka után kell leróni az adót, jövőre pedig még mindig fel kell szorozni a bruttó keresetet, igaz, már csak 113,5 százalékkal. Ez a bonyolítás csak 2013-tól kerül ki a rendszerből, jó hír viszont, hogy a nyilatkozattal történő adóbevallás könnyebbséget hozhat már 2011 tekintetében is. A társasági adóban az egyetlen változás, hogy a teher immár minden adózó számára kétkulcsossá vált.”

Dávid Ferenc
A VOSZ főtitkára
Kívánatos cél
„A magánszemélyek adózásában az egykulcsos adó bevezetésével mindenképpen csökken az adminisztrációs teher, elsősorban annak köszönhetően, hogy a 16 százalékos teher vonatkozik az osztalék típusú jövedelmekre is. Már tavaly megszüntettek tíz kisadót, és jelentősen csökkent a beruházási engedélyek száma. A vállalkozásokon sokat segítenek a társasági adóban valóra váló egyszerűsítések is, a 10 százalékos kulcs általánossá tétele pedig – legalábbis 500 millió forintos nyereségig – a tehercsökkenés révén hat jótékonyan a gazdaságra. A további egyszerűsítés és tehercsökkentés azonban kívánatos és nagyon jó üzenetet közvetítő lépés lenne, hiszen a magyarországi adminisztrációs teher még mindig kétszerese az unió átlagának – ez utóbbit kellene megközelíteni a ciklus végére.”

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.