Jelentősen nőtt a cégek bedőlési aránya az elmúlt három évben a Dun & Bradstreet (D&B) nemzetközi cégminősítő legfrissebb elemzése szerint. Míg 2008-ban a cégek 2,3 százaléka került fizetésképtelenségi eljárás alá, addig 2009-ben már 2,84, 2010-ben pedig 3,20 százalékuk. A bedőlési arány tekintetében az építőipar vezetett 2010-ben, mivel a közel 6 százalékos mutató itt azt jelzi, hogy minden 100 építőipari cégből 6 fizetésképtelenné vált tavaly.
Ezzel párhuzamosan a cégalapítási kedv továbbra is igen magas, a vállalkozások száma Magyarországon folyamatosan növekszik. Kiderült, hogy 2010 végére száma megközelítette az 560 ezret, azonban a növekedés üteme egyértelműen lassul. A 2007-ről 2008-ra bekövetkezett 5,65 százalékos cégszámbővülési lendületet 2008-ról 2009-re egy szerényebb, de még mindig jelentős, 4,44 százalékos gyarapodás követte, 2009-ről 2010-re pedig tovább csökkent a növekedési ütem 4,04 százalékra. A cégalapítási korlátok az elmúlt években csökkentek, de a tendenciából az látszik, hogy egyre kevesebben vélik úgy, hogy meggondolatlan cégalapítással sikerül áthidalni a válság okozta nehézségeket.
A cégszámnövekedés nem egységes megyénként, mivel van olyan megye, ahol 10 százalékkal csökkent az új vállalkozások alapítása, míg egyes területeken 10 százalékkal nőtt a cégalapítási kedv 2010-ben az előző évhez képest. Vas és Nógrád megyében jelentősen mérséklődtek a cégalapítások, Pest, Csongrád és Heves megyében pedig 10 százalékot meghaladóan nőttek 2009-hez képeset. A Nógrád megyei cégszámcsökkenést tetézi, hogy ezen a területen működik az országban a legkevesebb vállalat, a magyar cégek csupán 0,92 százaléka. A lakosság aránya Magyarországon ugyan Nógrád megyében a legkisebb (2 százalék), de a cégek még ennél is kisebb arányban találhatók itt.
A vállalkozások tevékenységi besorolását vizsgálva az elemzés rámutat arra, hogy az előző évekhez hasonlóan a magyar cégek több mint fele öt fő iparágba csoportosul. A vállalkozások több mint 14 százaléka szakmai, tudományos főtevékenység alatt (tanácsadás, mérnöki, reklámipar, további szakértői tevékenységek, például jogi, adó) tevékenykedik. Az öt fő iparágba nem meglepő módon beletartoznak a nagy-, a kiskereskedelmi, valamint az ingatlanos és építőipari cégek. Az elmúlt két évben a legnagyobb arányban a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységgel, a pénzügyi, biztosítási tevékenységgel és az adminisztratív és szolgáltatást támogató főtevékenységgel bejegyzett vállalatok aránya nőtt. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.