BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magas a bedőlt és az új cégek aránya

A vállalatok több mint 14 százaléka szakmai, tudományos főtevékenység alatt működik
2011.01.06., csütörtök 05:00

Jelentősen nőtt a cégek bedőlési aránya az elmúlt három évben a Dun & Bradstreet (D&B) nemzetközi cégminősítő legfrissebb elemzése szerint. Míg 2008-ban a cégek 2,3 százaléka került fizetésképtelenségi eljárás alá, addig 2009-ben már 2,84, 2010-ben pedig 3,20 százalékuk. A bedőlési arány tekintetében az építőipar vezetett 2010-ben, mivel a közel 6 százalékos mutató itt azt jelzi, hogy minden 100 építőipari cégből 6 fizetésképtelenné vált tavaly.

Ezzel párhuzamosan a cégalapítási kedv továbbra is igen magas, a vállalkozások száma Magyarországon folyamatosan növekszik. Kiderült, hogy 2010 végére száma megközelítette az 560 ezret, azonban a növekedés üteme egyértelműen lassul. A 2007-ről 2008-ra bekövetkezett 5,65 százalékos cégszámbővülési lendületet 2008-ról 2009-re egy szerényebb, de még mindig jelentős, 4,44 százalékos gyarapodás követte, 2009-ről 2010-re pedig tovább csökkent a növekedési ütem 4,04 százalékra. A cégalapítási korlátok az elmúlt években csökkentek, de a tendenciából az látszik, hogy egyre kevesebben vélik úgy, hogy meggondolatlan cégalapítással sikerül áthidalni a válság okozta nehézségeket.

A cégszámnövekedés nem egységes megyénként, mivel van olyan megye, ahol 10 százalékkal csökkent az új vállalkozások alapítása, míg egyes területeken 10 százalékkal nőtt a cégalapítási kedv 2010-ben az előző évhez képest. Vas és Nógrád megyében jelentősen mérséklődtek a cégalapítások, Pest, Csongrád és Heves megyében pedig 10 százalékot meghaladóan nőttek 2009-hez képeset. A Nógrád megyei cégszámcsökkenést tetézi, hogy ezen a területen működik az országban a legkevesebb vállalat, a magyar cégek csupán 0,92 százaléka. A lakosság aránya Magyarországon ugyan Nógrád megyében a legkisebb (2 százalék), de a cégek még ennél is kisebb arányban találhatók itt.

A vállalkozások tevékenységi besorolását vizsgálva az elemzés rámutat arra, hogy az előző évekhez hasonlóan a magyar cégek több mint fele öt fő iparágba csoportosul. A vállalkozások több mint 14 százaléka szakmai, tudományos főtevékenység alatt (tanácsadás, mérnöki, reklámipar, további szakértői tevékenységek, például jogi, adó) tevékenykedik. Az öt fő iparágba nem meglepő módon beletartoznak a nagy-, a kiskereskedelmi, valamint az ingatlanos és építőipari cégek. Az elmúlt két évben a legnagyobb arányban a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységgel, a pénzügyi, biztosítási tevékenységgel és az adminisztratív és szolgáltatást támogató főtevékenységgel bejegyzett vállalatok aránya nőtt. VG

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.