Mindenekelőtt csábító kérdésfelvetés, hogy milyen megalapozottságú is volt az a költségvetés, amely drámai külső és belső gazdasági történések nélkül is – sőt, bizonyos biztató jelek mellett – másfél hónap múltán az eredeti hiány több mint egyharmadát kitevő kiigazításra szorul. Jelen észrevételeim mégis arra irányulnak csupán, hogy piacgazdaságot feltételezve – igaz, a hagyományos kereslet-kínálati összefüggések az új gazdaságpolitika híveinek megközelítésében nálunk ma már nem érvényesülnek – a piac legnagyobb és döntő fontosságú szereplőjének, az állam keresletének 250 milliárd forintos csökkenése érintetlenül hagyhatja-e az üzleti és a lakossági szférát.
Függetlenül attól, hogy a magyar gazdaságpolitika szótárából a megszorítások töröltettek, az ilyen mértékű állami kereslet elmaradása közvetlenül és súlyosan érinti mind a vállalkozások piacát, a fizetőképes keresletet, mind a lakosság foglalkoztatási, jövedelmi helyzetét. Különös tekintettel arra, hogy a 2010. évi 1,2 százalékos növekedés kizárólag az export kétszámjegyű bővülésével függ össze. Nem vitatva az állami kiadások mérséklésének indokoltságát, látni kell, hogy az egyidejűleg szűkíti a dinamikus növekedés legfőbb akadályát képező belső keresletet is. Ráadásul valószínűleg azon a területeken okoz növekedési és foglalkoztatási problémákat, mely területeken a kormány gazdaságunk feltámadását várja. A belső kereslet szűkösségétől szenvedő, a foglalkoztatásban, különösen pedig az alacsonyabb képzettségű munkaerő alkalmazásában kulcsfontosságú kis- és középvállalkozások fogják érezni leginkább a 250 milliárdos, egyébként racionális intézkedés kedvezőtlen hatásait.
Normális körülmények között egyébként szóra sem lenne érdemes a kiadáscsökkentést kísérő politikai célzatú kommunikáció, hiszen az érintettek úgy is érzik és tudják, hogy például a munkaerő-piaci alap 16, a kutatási és technológiai alap 9, a fogyasztói árkiegészítés 10 milliárdos csökkentése, stb. kiket érint jelentősen. Ami miatt mégis megjegyzésre késztet, hogy az eddigi gazdaságpolitikai intézkedések legtöbbjénél tetten érhető ez a sajátos megközelítés és kommunikáció. Eltúlozzák a várható pozitív hatásokat, és elhallgatják a szükséges gazdaságpolitikai lépések kedvezőtlen hatásait. Uralkodóvá vált például az az általános vélekedés, hogy a piacgazdaságban érvényesülő összefüggések, meghatározottság nálunk már nem igazak. Így például az államháztartási hiány csökkentésének, az eladósodottság mérséklésének kényszere nem igazán meghatározó a gazdasági növekedést illetően. Ha a megszorítások és a növekedés nálunk könnyűszerrel összeegyeztethető, akkor miért volt szükség hosszú hónapokra azon ügyködni, hogy a korábban vállalt hiánycél túllépését nyíltan vagy burkoltan elfogadtassuk az érintett szereplőkkel?
A szerző a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.