A lényeg, hogy ha lépcsőzetesen is, de végre megszűnik a jelzálog-hitelezést hosszú távon megölő kilakoltatási moratórium, és az ideiglenesen alkalmazandó törlesztési árfolyamok sem szakadnak el vállalhatatlan mértékben a jelenlegi piaci kurzustól.
Az öt pilléren nyugvó intézkedéscsomag nagy előnye emellett, hogy minden érintett ügyfélcsoport számára kínál valamilyen megoldást: a hitelüket fizetni tudó, ám napi pénzügyi gondokkal küzdő adósoknak a törlesztési árfolyam lehet a menedék, a már szociális gondokkal terhelt, gyakorlatilag reménytelen helyzetbe került ügyfelek helyzetét pedig a nemzeti eszközkezelő hivatott megoldani. A túl nagyra méretezett lakásukat elhagyni hajlandó adósok támogatása szintén üdvözlendő lépés.
A hátradőléshez viszont még korai az idő. Tekintettel arra ugyanis, hogy ismét egy akciótervről és nem konkrét intézkedésekről van szó, elég sok a homályos pont a várható hatásokat illetően. A nemzeti eszközkezelő felállításának, működésének mikéntje, így költségvetési hatása sem ismert, csakúgy, mint az, hogy a devizahitelt nyögő lakossági ügyfelek mekkora hányada kíván majd élni az időlegesen csökkentett árfolyam nyújtotta lehetőségekkel. Nem lehet nagyvonalúan felülemelkedni azon a tényen sem, hogy ez az első, a piaci folyamatokba ily módon beavatkozó intézkedéscsomag Magyarországon: ennek megfelelően okkal feltételezhető, hogy a pénzügyi szolgáltatóknak és a döntéshozóknak is nehezükre esne bármilyen pontos becslés a következményeket illetően.
Mindenesetre a jogalkotási lépésekkel most már nagyon sietni kell, hiszen bármilyen jó megoldás szülessen is, az államnak és a szolgáltatóknak is több hétre van szükségük a felkészüléshez. Így, bár járatlan az út, amin el kell indulni, a további időhúzás már nem megengedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.