– Hogyan sikerült az alvó kisvárost kizökkenteni a megszokás hétköznapjaiból?
– Egyik fő célunk a környezetvédelmi szempontból is jelentős szennyvízcsatorna-hálózat teljes kiépítése volt, korszerű szennyvíztisztítóval. A beruházás több lépcsőben, sikeres pályázati forrásszerzéssel, 1,4 milliárd forintból valósult meg, 2003–05 között. Ma már tisztított vizet emelünk át a Berettyóba, és büszkék vagyunk arra, hogy a hálózatra a lakosság több mint 91 százaléka rácsatlakozott. Elköteleztük magunkat a kistérségi szerepkör mellett, hiszen a Sárrét szélén Szeghalom az a Békés megyei város, amely alkalmas több mint huszonötezer embernek ellátást nyújtani. Megújult a város egészségügyi ellátórendszere. A gyulai Pándy Kálmán Kórház kihelyezett egységeként üzemelő intézményben pályázati pénzek segítségével sikerült korszerűsíteni a járóbeteg-szakellátást és a kórházi részt, amely jelenleg 105 krónikus ággyal működik.
– A 2007–13 közötti EU-költségvetési időszakban milyen beruházási tervekhez sikerült vissza nem térítendő pályázati forrásokat szerezni?
– Folytattuk az egészségügyi rendszer modernizációját a városi szakorvosi ellátás területén is. Akadálymentesítettük az épületeket, korszerűsítettük az épületgépészeti technikai rendszereket. 2010 végéig az összes belső út aszfaltot kapott – hat, alappal ellátottat kivéve. A beruházásokat az elmúlt két ciklusban hitelfelvétel nélkül valósítottuk meg. Az általános iskoláink mellett művészeti oktatási intézményt, gimnáziumot és szakképző iskolát, önálló múzeumot és könyvtárat, valamint művelődési, sport- és szabadidőközpontot működtetünk. Több pályázatunkkal is sikeresen szerepeltünk a jelenlegi uniós fejlesztési időszakban. Fájó számunkra, hogy az általános iskola közétkeztetésének megújítására benyújtott pályázatunkat elutasították. Nagy kihívás volt 2010-ben a városközpont rekonstrukciós tervének sikeres átültetése a gyakorlatba. A projektet csak úgy tudtuk megvalósítani, hogy partnerként megnyertük a belvárosi műemléki épületek rekonstrukciójában érdekelteket. Három vállalkozás csatlakozott az önkormányzati intézményeken, a rendőrkapitányságon és a református egyházon kívül. A Dél-alföldi operatív program keretéből nyertünk támogatást, a beruházás összege 1,051 milliárd forint volt. Nagyon rövid idő alatt, zökkenőmentesen befejeződött a belváros felújítása. A főtér műemléki épületei megszépültek, közöttük a város ékessége, a református templom. Felújítottuk a D’Orsay-kastélyt, az épület ma a könyvtárnak és a múzeumnak ad helyet. Mindehhez hozzá kell tenni, hogy a pályázatot 2007-ben adtuk be, és csak 2010-ben kezdődtek el a kivitelezési munkálatok. Sikerként könyveljük el, hogy a program egy év alatt megvalósult. A sikeres közbeszerzéseknek köszönhetően 30 millió forint volt a megtakarítás.
– A beruházások és fejlesztések hitel nélkül valósultak meg. Honnan lehetett előteremteni az önerőhöz a fedezeteket?
– Hitelfelvétel és kötvénykibocsátás nélkül tudta a város a fejlesztéseket megvalósítani. Mivel szigorú gazdálkodás jellemzi a költségvetést, az intézmények hatékonyan működnek, optimális ráfordítások mellett. A legfontosabb létszámleépítéseket a természetes fluktuációval meg tudtuk oldani, mert hosszú évek óta a feladatellátáshoz rendeljük a létszámot. Működési hitelt 2002 óta nem vettünk fel. Nagy intézményi összevonások akkor hoznak eredményt, ha a dologi és a bérjellegű kiadásokban is megtakarítások jelentkeznek, és a telephely fizikálisan is az intézmény centrumában van. Törekszünk arra, hogy a fejlesztések a fenntarthatóság jegyében történjenek. Az óvodában és a kórházban napkollektorok működnek. Az idén is folytatjuk az energiatakarékossági beruházásokat. A ciklus végére szeretnénk az úthálózat korszerűsítését befejezni. Terveink között szerepel a földgázfelhasználás racionalizálása, a hálózatok cseréje és új, energiatakarékos kazánok beüzemelése. Szeretnénk befejezni a belvízelvezető rendszer rekonstrukcióját.
Névjegy
Macsári József Szeghalmon született. Felsőfokú pénzügyi és közgazdasági technikumot végzett, diplomáját a Gábor Dénes Főiskolán szerezte. Dolgozott a szeghalmi ÁFÉSZ kereskedelmi vezetőjeként, majd a Szeghalom és Vidéke Takarékszövetkezetnél, ahol később a központi kirendeltség vezetője lett. 2002-től Szeghalom polgármestere. Nős, két lánya van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.