„A klasszikus értelemben nem pályáztam meg az állást, hanem megkerestek az ajánlattal” – válaszolja a döntés okait firtató kérdésre Veres Zsolt, az IBM közelmúltban kinevezett magyarországi vezérigazgatója. Hozzáteszi: „Nem vagyok vándormadár típus, szakmai karrierem eddigi első két évtizede mindössze három céghez kapcsolódik. Az első meghatározó 12 év viszont éppen az IBM-hez kötött, de sokat tanultam az SAP-nál eltöltött hat és az Oracle-nél eltöltött két évből is.” Megtiszteltetésnek érezte, hogy a „kék óriásként” is ismert IBM magyarországi vezetőjelöltjeinek a sorában rá is gondoltak. Mielőtt döntött volna, racionális emberként először összegyűjtötte az állás mellett szóló érveket és ellenérveket, aztán a végén mégis az érzelmei alapján mondta ki az igent. Noha elsősorban a közeg és nem a poszt motiválta, összességében azonban az, hogy karrierjében először ezúttal cégvezetés lesz a feladata, mégiscsak új kihívást jelentett.
Jogilag egy több száz fős kereskedelmi szervezetért, a 75 éve működő IBM Magyarországi Kft.-ért felelős. Az amerikai számítógépgyártó óriás ezenkívül még három másik céget is működtet Magyarországon, köztük egy több ezer fős szolgáltató központot Budapesten. Ezek felett koordináló szerepet gyakorol, azzal a céllal, hogy az IBM egységes cégként jelenjen meg a magyar piacon.
Alapvetően két dolog hozta viszsza az IBM-hez, egyfelől az, hogy korábbi tapasztalatai alapján nagyon jó munkahelynek tartja, másfelől úgy látta, hogy a cégen belül még van jó pár terület, amelyet a jelenleginél jobban is lehetne csinálni. A kék óriás termék- és szolgáltatáspalettája ugyanis szinte végtelen, a szoftverszegmensben például van számos olyan terméke, amely még nem jelent meg Magyarországon, de Veres Zsolt úgy látja, lenne rá kereslet. Jó példa erre az eszközkezelési menedzsmentszoftver, amely nagyon aktuális lehet a hazai közszolgálati cégek számára, ahol az üzlet sikere attól is függ, hogy mennyire hatékony az adott szervezet eszközgazdálkodása. A vevői oldalon pedig a vezérigazgató alulreprezentáltnak látja az állami, önkormányzati szférát az IBM magyarországi ügyleteiben. Hozzáteszi, az anyavállalat nem az abszolút bevételek, hanem a piaci részesedés növelését várja el tőle egy olyan piacon, amely az elmúlt években meglehetősen hullámzó képet mutatott magáról.
Mint mondja, magánéletét, öttagú családjához való viszonyát az új karrier nem változtatta meg, továbbra is a munka és a szabadidő egészséges egyensúlyára törekszik. Ezzel – hangsúlyozza – jut idő a nem sürgős, de fontos dolgokra is. Hobbija az utazás és a sport, utóbbin belül a jégkorong és a foci az, amelyet rendszeresen űz. A jégkorongot nem a vadsága miatt szereti, nem is tartja annak, inkább a gyorsasága és a kreativitása miatt.
A cég
A világ legnagyobb informatikai csoportjának számító IBM 1936-ban, Watson Electrical Bookkeeping Ltd. néven indította útjára itteni cégét. A cég 1947-ben vette fel az IBM Magyarországi Kft. nevet. Napjainkban szoftvertermékekkel, illetve a hardvermegoldások teljes palettájával, továbbá szolgáltatási és üzleti tanácsadási tevékenységgel van jelen a magyar piacon.
Szakmai karrierjét az IBM-nél kezdte, ahol 12 évet töltött el. Azt követően az SAP-nál hat évig dolgozott különböző pozíciókban. Az IBM vezérigazgatói székébe ez év februártól az Oracle Magyarországtól érkezett. A Budapesti Műszaki Egyetem villamosmérnöki és a Budapesti Gazdasági Főiskola közgazdasági diplomájával rendelkezik, MBA-fokozatát a milánói Bocconi Egyetemen szerezte.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.