BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mire használja az állam a Molban szerzett részesedését?

A kormány a múlt héten bejelentette, hogy 1,88 milliárd euróért megvásárolta az orosz Szurgutnyeftyegaztól annak 21,2 százalékos részesedését a Molban. A lapunk által megkérdezettek ebben nem látnak kivetnivalót, ám szerintük az államnak nem kellene beavatkozni az olajvállalat működésébe. Olyan is van, aki szerint az állami részt mielőbb el kellene adni.
2011.06.03., péntek 05:00

Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője

Csendestárs

„A cég szempontjából az lenne a legjobb, ha az állam megmaradna benne csendestársnak. Ez elfogadható konstrukció, más hazai példa is van 25 százalékos blokkoló kisebbségre, amely védelmet ad az érintett társaságnak. Igaz, a Mol esetében a szavazati arány felső határa 10 százalék. Annál aggályosabb a másik véglet, azaz az MVM-mel való valamiféle egyesítés. Nem látok szinergiát, ráadásul itt él még az osztrák Verbund és az OMV kudarcba fulladt egyesítésének rossz emléke is. Elképzelhetők a két véglet közötti megoldások is. Azt például tudomásul vennék a befektetők, ha az állam – amint azt mondja is – nagyobb befolyással lenne a Mol vezetékhálózatára, hiszen azt maga a Mol sem tünteti fel kulcsüzletágnak.”


Kaderják Péter, a REKK igazgatója

Legyen óvatos

„Az államnak jó tulajdonosként kell viselkednie, azaz hozzájárulnia a Mol értékének a növeléséhez. A menedzsment már bizonyította, hogy régiós szinten is sikeres céget tudott létrehozni. Az államnak is érdeke, hogy növelje a Mol jövedelemtermelő képességét a nagyobb osztalék érdekében. Míg az állami szerepvállalás energiapolitikai része pozitív, kérdésesek lehetnek a közpénzügyi hatások. Az új tulajdonosnak ezért óvakodnia kellene a napi operatív ügyekbe való bekapcsolódásból, viszont fel kell lépnie a stratégiai, főként a nemzetközi kérdésekben. Ilyen az INA-ügy rendezése vagy a Mol imázsának megőrzése például Lengyelországban, ahol a társaság orosz háttere miatt részesült hűvös fogadtatásban.”


Pletser Tamás, az ING vezető részvényelemzője

Piaci pletyka

„Befektetői szempontból mindenképpen az lenne a legjobb, ha az állam békén hagyná a Molt, és nem erőltetné rá a társaságra a saját energiastratégiai elképzeléseit. Nem lenne szabad a csoport működését politikai megfontolásból attól az iránytól eltérítenie, amit annak a menedzsmentje egyébként is megcélzott. A részvényesek magas részvényárfolyamokban érdekeltek, ez pedig erősen függ a befektetések megtérülésétől. A Mol árfolyamának ártana, ha a kormány olyan, számára fontos projektet kényszerítene a társaságra, amelynek kisebb a megtérülése, mint a társaság által tervezetteké. Most például olyan piaci pletyka kering, amely szerint a Molnak részt kellene vállalnia a profiljától idegen, paksi beruházásokban.”


Sinkó Ottó, a Videoton vezérigazgatója

El kell adni

„Nyilvánvalóan meg kellett oldani a feszült helyzetet, miután az osztrák OMV ellenséges felvásárlással a Mol résztulajdonosává vált, majd hányadát az orosz Szurgutnyeftyegaznak adta el. Ez a Molnál komoly stratégiai bizonytalanságot okozott. Nincs ellenemre, hogy az állam ezt a helyzetet a Szurgut kivásárlásával oldotta meg. Hosszú távon azonban az állam nem jó tulajdonos. Ezért a hányadát el kellene adnia egy „barátságos” pénzügyi befektetőnek, amelynél nem állna fenn az OMV–Szurgut-ügy megismétlődésének a veszélye. Az eladás mellett szól az is, hogy az ország likviditási helyzete csak látszólag stabilizálódott, egy könnyen kiújuló válságban nagyon hiányozhat a Molra költött közel kétmilliárd euró.”


Ságodi Attila, a KPMG energetikai tanácsadási partnere

Védőernyő

„Az állam azt a korábbi döntését bírálta felül, amellyel kiszállt a Molból. Mostantól ismét rálátása lesz a stratégiailag fontos szénhidrogén-infrastruktúrára, és befolyásolhatja is a számára is fontos beruházásokat. Megakadályozhatja, hogy nemkívánatos befektetők jelenjenek meg a Molban. Hasonló a helyzet az orosz piacra szállító és egyes befektetők számára nyilván vonzó célpontot jelentő Richterrel is. Az állam ellenőrzi a gyógyszergyár negyedét, ennek a helyességét senki nem kérdőjelezte meg, és az állam sem avatkozott bele a menedzsment ügyeibe. Térségünkben a stratégiai vállalatok részleges állami tulajdonlása a geopolitikai érdekérvényesítés és a gazdasági súly miatt inkább előnyösnek látszik.”


A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.