Az „egyszerű emberek” dühe egyrészt érthető, hiszen az IMF, az EKB és az EU nagy része teljes egészében velük akarja elvitetni a kezelhetetlen méretűvé dagadt görög adósság miatt kirobbant balhét. Magyarul: a rekordmértékű privatizáció mellett újabb megszorításokra kényszeríti a görög álla-mot, hogy az fizetni tudja adósságait a hitelezőinek, jellemzően nyugati bankoknak.
Az érme másik oldala: senki nem kényszerítette a korábbi görög kormányokat arra, hogy ekkora adósságba verjék az országot, az pedig elvileg jogos igény a bankok részéről, hogy az adós fizesse vissza a tartozását. Emellett – érvelnek a pénzintézetek – ha Görögország akár „puha”, akár teljes csődöt jelentene – azaz a hitelezőket is veszteség érné –, annak olyan hatásai lennének, amilyenekre legutóbb a Lehman Brothers bedőlése után volt példa.
Az idő fogy, a hellének a parlamentet rohamozzák, az EU azonban egyelőre döntésképtelen. Míg Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter azt javasolja, hogy a hitelezők is vállaljanak be bizonyos terheket – például egyezzenek bele a futamidő-hosszabbításba –, addig a franciák és az EKB továbbra is ellenzik ezt. Egyetértés egyelőre csak abban van, hogy a görögöknek újabb hitel kell. Bár ez az alapproblémát messze nem oldja meg, nélküle elkerülhetetlen lenne a csőd, amelyet az EKB és az IMF minden eszközzel próbál elkerülni.
A megoldáshoz valószínűleg kölcsönös áldozatvállalásra lenne szükség. Arra, hogy a döntések ne menjenek szembe az emberek természetes igazságérzetével, de gazdaságilag is racionálisak legyenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.