Igaz, az új munka törvénykönyv tervezete még nem tekinthető a kormány álláspontjának. Ha a társadalmi vitára bocsátott tervezetben foglaltak mégis megvalósulnak, a korábbiaknál egyszerűbb lesz megválni a munkavállalóktól.
Az elbocsátás könnyített feltételrendszere adott esetben valóban eredményezheti azt, hogy egy munkáltató könnyebben szánja rá magát a bővítésre. A vállalkozók még növekvő megrendelésállomány esetén sem felejtik el soha, hogy a szerencse forgandó. Ha tudják, hogy a rosszabb időkben sem kerül annyiba nekik a leépítés, hogy meglévő törzsgárdájukat vagy akár magát a céget is veszélyeztesse a lépés, talán könnyebben választják jobb időkben a dolgozók felvételét. Ezt jelenti a munkaerőpiac rugalmassá tétele, amely emelheti a foglalkoztatás szintjét.
A hosszabb távon indokolható változás azonban nem biztos, hogy a legjobbkor jött. A pozitív hatáshoz ugyanis arra is szükség lenne, hogy küszöbön álljanak a jobb idők, amikor a munkaadóknak olyan kellemes dilemmákkal kell szembenézni, hogy a bővítést vagy a túlóráztatást válasszák-e. A kormányzat egyéb – tisztán politikai indíttatású – lépései miatt azonban a vállalkozásokra elvárt béremelés is nehezedik jövőre, miközben az erre fedezetet nyújtó gazdasági felpezsdülést senki nem szavatolja számukra. Márpedig így könnyen elillanhat az az előny a munkáltatók számára, amelyet a szabadságok rendszerében, a munkaidőben és a felmondási szabályokban történő változás jelent. A versenyképességet elősegítő rugalmasság és a versenyképességet rontó béremelési kényszer több cégnél valószínűleg csak egyetlen kijáratot hagy szabadon: az elbocsátást. Ha a tervezetből törvény lesz, mindez könnyebbé válik, mint valaha.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.