László Csaba, a KPMG adópartnere
Szűk adómozgástér
„Önmagában a bevételi oldalon, adóemelésekkel nehéz százmilliárdos nagyságrenddel javítani a költségvetés egyenlegét. A legfőbb gondot az okozza, hogy az új rendelkezések leghamarabb november elején léphetnének hatályba, lévén az Országgyűlés csak szeptemberben ül össze, a törvényjavaslatok átfutásához pedig idő kell. A november eleji hatálybalépés pedig azt jelenti, hogy az éves bevétel csupán hatoda folyhat be az esztendőből még hátralévő két hónapban. Ami az egyes adónemeket illeti: áfában már nincs jelentős mozgástér, szóba jöhet azonban a jövedéki adó emelése, elsősorban a dohánytermékek, ezen belül is a jelenleg alacsonyabb adóterhet viselő, úgynevezett sodort dohányok körében.”
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza
2012 a nagy kérdés
„Az idén szükséges 100 milliárd forintos megtakarítás önmagában nem túl nagy, a GDP 0,3-0,4 százaléka, bár a hátralévő négy hónapra vetítve a teher időarányosan nagyobb. Ezzel együtt komoly gazdaságpolitikai intézkedés nélkül, sok kiadási tétel kisebb mértékű csökkentésével (fűnyíróelv) és néhány bevételnövelő lépéssel elérhető a szükséges megtakarítás. Szóba jöhetnek a pénzforgalmi hiányt csak időlegesen javító intézkedések is, bár ezek a 2012-es terv tartását nehezítik. A nagy kérdőjelek azonban a jövő évi hiányt övezik, mert a növekedés lényegesen elmarad majd a kormány utolsó prognózisától. Ám nem hiszem, hogy a kabinet kihátrálna az egykulcsos adó mögül, az legalább névlegesen megmarad.”
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője
Jöhet a fűnyíró
„Az idén már csak kisebb horderejű módosításokra van lehetőség. Általában azt hangoztatjuk, hogy a fűnyíróelvű megtakarítások nem oldanak meg szerkezeti problémákat, ám most éppen ilyen kisebb megszorításokra van szükség. Főleg, hogy a strukturális átalakításokat a Széll Kálmán-terv keretében kívánja megvalósítani a kormány. A kiadási oldalon megítélésem szerint az oktatásból és az egészségügyből nem lehet és nem is szabad több forrást kivonni, a bürokrácia csökkentésében és a közigazgatás nyirbálásában azonban mindig akad tartalék. Adótételek hathatós módosítására már csak visszamenőleges hatállyal kerülhet sor, legalábbis ha azt akarjuk, hogy a 2011-es egyenleget is érdemben javítsák.”
Vámosi-Nagy Szabolcs, adószakértő
Progresszivitás
„A százmilliárdos lyukat elsősorban költségcsökkentésekkel kellene kezelni, ám az hátrányosan érintene akár széles társadalmi rétegeket is. Szóba jöhet esetleg a MÁV és a BKV adósságátvállalásának elhalasztása. Adófronton olyan év közben módosítható terheket lehet feljebb srófolni, mint az alkohol- és dohánytermékek jövedéki adója. Másfelől az adóteher már most is kritikus ponton van, az újabb emelés tovább növelné a csempészet »vonzerejét«. Év közbeni módosítási lehetőség még a kedvezményes áfakulcsok esetleges emelése, ez azonban heves tiltakozáshoz vezetne. A személyi jövedelemadó átalakítása, netán egy felső kulcs vagy akár szolidaritási adó bevezetése csak 2012-től válhatna hatályossá.”
Németh Dávid, az ING Bank elemzője
El is maradhat
„Mivel az idén több százmilliárd forintnyi bevétel hullott a kormány ölébe a magán-nyugdíjpénztári átalakítás révén, könnyen lehet, hogy ez évben már nem is kerül sor erre a százmilliárdos kiigazításra. Az ugyanakkor biztos, hogy a jövő évi büdzsében már lépni kell. Szóba jöhet a jövedéki adó emelése, egy magasabb személyijövedelemadó-kulcs pedig szintén megoldaná a költségvetési nehézségeket, ám komoly pálfordulás lenne az egykulcsos adót magasztaló kormányzati nyilatkozatok után. Kiadási oldalon sok tételből le lehet faragni, akár úgy, hogy a kormány felgyorsítja a Széll Kálmán-terv végrehajtását. Az oktatásból és az egészségügyből azonban nem szabad további pénzeket elvonni.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.