Még a legnagyobb biztosítók is türtőztették magukat, holott a kormány az ő esetükben egy egész üzletágat, a magánnyugdíj-biztosítást szüntette meg. Hogy a pénzügyi szektor e vezetőinek miért volt jó meghívni a kormányfőt, és helyben végighallgatni, hogy „a biztosítási szektor közreműködése nélkül nem lehetett volna rendbe szedni a költségvetést”, maradjon az ő titkuk.
De egyvalamin bizonyára ők is elgondolkodnak. Azon ugyanis, hogy az „áldozat”, vagyis a magánnyugdíjpénztárak államosítása, a különadók kivetése után alig néhány hónappal a fő ellenség, az államadósság – vagy legalábbis a központi költségvetésé – már magasabb szinten áll, mint az ő „áldozatuk” előtt. És nem lenne meglepő, ha mindenki, aki áldozott, szintén kérdőn nézne fel: hiába volt minden?
A költségvetés ugyanis nincs rendbe szedve. A behajtott adók, nyugdíjpénzek, járulékok, minden rendű és rangú összegek nyomtalanul égtek el egy olyan kályhában, amely a gazdaságot egyetlen Celsius-fokkal sem fűtötte fel. Az szja felső kulcsának eltörlése egyetlen munkahelyet sem teremtett, a belső fogyasztást érintetlenül hagyta. A nyugdíjpénzek kellettek a lyuk betöméséhez.
A Központi költségvetés adóssága 20000 milliárd forint fölé növekedett. Tény, hogy a kormány nem vett fel újabb óriáshiteleket az elmúlt egy-két hónapban, a növekmény egy része pedig elszámolási, technikai okokra vezethető vissza. Az azonban biztos, hogy a mutató emelkedésében szerepet játszott a forint árfolyamának gyengesége, valamint a személyi jövedelmadó rendszerének átalakítása miatt kieső bevételek. Mindkét ok kialakulásában elsősorban a kormányt terheli a felelősség.
Orbán Viktor a biztosítókat tegnap azzal biztatta, hogy „előbb-utóbb mindegyik válság véget ér”. Egy ennél még konkrétabb programtól talán jobban megnyugodtak volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.