„A jelenlegi gazdasági környezetben az egészségügy szereplőinek érdeke, hogy a leghatékonyabban költsük el a gyógyszertámogatásra rendelkezésre álló keretet. Ennek érdekében kinevezésemet követően azonnal problématérképet készítettünk, megkerestük azon beavatkozási pontokat, melyek hatékonyabbá tehetik a működését. Célunk egy átlátható és fenntartható támogatási rendszer kialakítása, hogy jó gazdaként csak arra fordítsuk a rendelkezésre álló pénzt, ami hasznos a betegeknek, és megszünteti a felesleges pazarlást. A verseny több területen is lehetőséged ad az ésszerűsítésre. Számomra is nagy tanulság annak a megfogalmazása: a beteget a hatóanyag gyógyítja, így annak támogatását kell fókuszba helyeznünk.”
Sélleiné Márki Mária,
az Országos Egészségpénztár főigazgatója
Érdekeltség
„Jövőre sokkal kevesebb pénz jut gyógyszertámogatásra, de továbbra is egészségpolitikai cél, hogy a betegek megfizethető áron jussanak orvosságaikhoz, így érthető a kormány törekvése a takarékosabb támogatási rendszer kialakítására. Mivel a változtatásokat a gyógyszerészeknek el kell fogadtatni a betegekkel, érdekeltté kell tenni őket az olcsóbb szer ajánlásában. Ha a tb által preferált ársávokban több gyógyszer lesz és azokat be is lehet szerezni, a betegek részt vehetnek a készítmény- választásban, a patikusoknak pedig megéri a legolcsóbb gyógyszereket kiadni, így a korábbinál olcsóbb és hatékonyabb generikus rendszer jöhet létre. Ehhez azonban a patikák működőképességét is biztosítani kell.”
Hankó Zoltán,
a Magyar Gyógyszerészi Kamara alelnöke
Átláthatóság
„Azt látom, hogy a magyar egészségügynek nem az alulfinanszírozottság az alapvető problémája, sokkal inkább a rendszerben lévő pénzforrás megfelelő allokálását tartom megoldandó feladatnak. A gyógyszerkassza felhasználásának szigorításával egyetértek, az elvonással azonban nem. Nem hiszem, hogy a kassza kurtítása lenne a cél, mint az korábban már többször megtörtént. Azok a fiskális jellegű intézkedések, amelyek az elkeserítő magyar egészségügyi mutatókat nem veszik figyelembe, hosszú távon sok kárt okoznak a betegeknek és ezáltal az országnak is. Transzparens módon kell látnunk, hogy a megtakarított pénzt hol használják, például sor kerülhet-e a legújabb gyógyszerek OEP-finanszírozására.”
Christophe Gourlet,
a Sanofi vezérigazgatója
Terápiakockázat
„Háziorvosként érzékenyen érint a gyógyszertámogatások változása. Az alapellátásban dolgozó kollégáim szerintem ugyanígy gondolkodnak, mivel a terápiáról való döntések többsége – a beteggel együttműködve – a háziorvosi rendelőkben születik. Ezekben a szakmai szempontok mellett fontos szerepet tölt be az, hogy a beteg elfogadja-e a tb által preferált gyógyszert, együttműködik-e a tervezett terápiában, ki tudja-e fizetni a térítési díjat, és még sok kérdés. Ez az, amivel a pénzügyi döntéshozók bizonyosan nem kalkulálnak. Úgy vélem, ennek tudható be, hogy mi, a tényleges döntéshozók hónapról hónapra szenvedünk a folyamatosan változó szabályozóktól, áraktól, és ez sokban rontja a terápiás biztonságot.”
Komáromi Zoltán
háziorvos
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.