Bács-Kiskun megyében Sitkei Bélának adományozta 2011-ben az alkotói díjat a Magyar Iparszövetség. Érdek-képviseleti, szakmai munkáját ismerték el az életműdíjnak is tekinthető rangos kitüntetéssel. Korábban 17 évig a Bács-Kiskun Megyei Iparszövetség elnökségi tagjaként, emellett gazdasági társaságok vezetőjeként dolgozott.
– Kitüntetését a jogi, gazdasági környezet változásainak elemzéséért és a várható következmények felméréséért kapta. Miből állt ez a munka?
– A rendszerváltással valódi piaci viszonyok jöttek létre, jelentősen átalakult a gazdaságot szabályozó jogrendszer is. A változások nem kedveztek a szövetkezeteknek, sok megszűnt vagy gazdasági társasággá alakult. Ami fennmaradt, annak a tartalma is módosult. Háttérbe szorult a szövetkezeti szövetségek hatósági, felügyeleti tevékenysége, a hangsúly az érdekképviseletre helyeződött át. Az elemzésekkel közgazdászként az új körülményekhez való alkalmazkodást próbáltam segíteni.
– Milyen minősítést adna általában a szövetkezeti érdekvédelemnek?
– Kimondottan szövetkezeti érdekvédelemről ma már nem beszélhetünk, a tagok csaknem száz százaléka ugyanis gazdasági társaságban vagy egyéni vállalkozóként dolgozik. A színvonal megyénként jelentős eltéréseket mutat, de a Bács-Kiskun Megyei Iparszövetség – Pintye László elnökkel és a tavaly megfiatalított elnökséggel – országosan a legeredményesebbek közé tartozik. M. J.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.