A sort Lázár János Erste Banknak írt levele nyitotta meg a közelmúltban – amelynek lényegi mondanivalója, hogy a bank is vállaljon át egy részt a Hódmezővásárhely által kibocsátott svájcifrank-kötvények pluszterheiből –, és a kérdés a Fidesz múlt heti frakcióülésén is napirendre került. Az önkormányzatok terheit csökkenteni hivatott ötletbörze elburjánzásának esélyeit szerencsére nagymértékben csökkenti, hogy a miniszterelnök határozottan kizárta annak a lehetőségét, hogy újabb békát toljanak le a hitelintézeti szektor torkán.
Az önkormányzatok nehéz pénzügyi pozícióiról persze senkit nem kell sokáig győzködni, sőt, az is üdvözlendő, hogy a kialakult helyzet nyomán egyeztetéseket kezdeményeznek a Magyar Bankszövetséggel. Ám a „terhek megosztása” címén ismét valamilyen, a kedvezményes végtörlesztéshez hasonló, piacidegen megoldással előállni nagyon veszélyes irány lenne, gyakorlatilag beláthatatlan következményekkel.
Ráadásul az önkormányzatok nagyon sok esetben maguknak is köszönhetik a jelenlegi, kiszolgáltatott helyzetüket, hiszen a devizaalapú tartozásokat nemegyszer nehezen indokolható beruházások finanszírozására vagy épp spekulációra használták fel. Nem véletlen az sem, hogy kötvénytartozásuk néhány év alatt úgy megnőtt, hogy mára meghaladja a hitelekét: a kötvénykibocsátás ugyanis egy sor, a helyhatóságok számára nem elhanyagolható előnynyel rendelkezik a hitellel szemben. Így a kötvényhez nem kell célt megjelölni, nincs szükség közbeszerzésre, és nem utolsósorban jóval egyszerűbb és gyorsabb forrásbevonást tesz lehetővé.
Mindezek tükrében enyhén szólva is visszás lenne megint a bankokat elővenni: be kell látni, hogy a termálfürdőknek, megújult főtereknek is áruk van, és akkor is ki kell fizetni, ha jóval magasabbra csúszott az előre kalkuláltnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.