Tekerjük vissza a pénzügyi piacok óramutatóját egy évvel! Az euróval 275 forint körül kereskedtek a bankközi devizapiacon, a piaci szereplők többsége 260–280-as sávban látta mozogni az árfolyamot az elkövetkező egyéves időszakban. Az alapkamatot az MNB január 25-én 5,75-ről 6 százalékra emelte. A 3 hónapos Bubor jegyzése 6,08, az Euribor pedig 1,03 százalék volt. A magyar állam 7,42 százalékos átlaghozam mellett értékesítette a 3 éves állampapírokat a január eleji aukción. A magyar állam kockázatára köthető biztosítás (CDS) 5 éves futamidőre 350 bázispont volt. A BUX 22 800 ponton állt, a brent olaj pedig 95 dollárba került hordónként.
Ezzel szemben ma az euró 293 forint, pár napja 310 körüli szinten volt, előtte megjárta a 324-et. Az alapkamat 7, a 3 havi Bubor 7,43, az Euribor 1,06 százalék. Néhány hete az állampapír-aukción 9,41 százalékos átlaghozam alakult ki, miután napokkal korábban a piaci hozamok megjárták a 11 százalék körüli szintet. Az 5 éves CDS 700 feletti szintről a minap kúszott vissza mintegy 550 bázispontig. A BUX 18 900 pont, az olaj ára pedig 117 dollár.
Sok vállalat számára az említett tényezők önmagukban jelentős kockázatokkal bírnak, egyesek esetében még a működést is veszélyeztethetik. Kis nyitott gazdaságban működve egy jelentős forintgyengülés okozta áremelkedés a működési költségeket nagymértékben megnöveli. Az olajpiaci elemzők többsége 100 dollár feletti olajárat prognosztizál a következő hónapokra, nem számíthatunk komolyabb enyhülésre ezen a fronton sem. Több okból sem mondható el, hogy a gyengébb forintot üdvözölnék az exportőr nagyvállalatok, hiszen az ő költségeik is jelentősen emelkedtek. A legnagyobb problémát a vállalatok számára mégsem az árfolyamok, illetve kamatlábak relatív szintje jelenti.
A vállalatok stabil működésének kulcsa a biztonság, melynek fontos része a kalkulálható pénzügyi piaci környezet. Minden vállalat más és más mértékű toleranciaküszöbbel rendelkezik mérete, tulajdonosai, termékei függvényében a piaci változásokkal szemben. Amit viszont egy vállalat sem szeret, az az árfolyamok, kamatlábak, árucikkek piacán bekövetkezett jelentős áringadozás.
Az euró-dollár devizapár 3 hónapos piaci volatilitása egy évvel ezelőtt mintegy 12 százalék körül volt, ettől alig tér el a mai jegyzés, de az elmúlt évben 17 százalék felett is kereskedtek benne. Az euró-forint esetén ugyanez az instrumentum az egy évvel ezelőtti 10 százalék körüli szinthez képest ma 14–15 százalék között mozog.
A megnövekedett piaci ingadozások és a bankok árfolyam-előrejelzéseinek jelenleg tapasztalt nagy szóródásán túl a vállalatok tipikus viselkedése is jól mutatja a bizonytalan piaci környezetet. A cégek az elmúlt tíz évben aktívan alkalmazták azokat az eszközöket, amelyek segítségével a piaci környezet huppanóit kisimították, azok negatív hatásait akár teljesen kiszűrhették. Azonban az egyre növekvő árfolyam-ingadozások, a nagyon szóródó árfolyam- és kamatláb-előrejelzések nem segítik a vállalatokat az amúgy is hihetetlen kihívásokkal teli bel- és külpiaci állapotok leküzdésében. Emiatt a korábban beváltan alkalmazott fedezeti ügyleteket kevesebben és ritkábban veszik igénybe. A cégek nem bizonyosak az időzítésében, és aggódnak a potenciális negatív piaci érték esetén befizetendő biztosítékok miatt. A pénzügyi szolgáltatók pedig óvatosabbak a limitek megítélésében, és az egyes ügyletekhez egyre nagyobb biztosítékot kérnek.
Ezért is nagyon fontos, hogy Magyarország piaci megítélése döntően javuljon a közeljövőben. Ezt kell hogy elősegítse egy mihamarabbi IMF-megállapodás, amely megnyugtatja a piaci szereplőket. A reálgazdaság és a pénzügyi piacok résztvevői számára a biztonságot és kiszámíthatóságot egy koherens, versenyképességet, majd növekedést elősegítő, befektetőbarát gazdaságpolitika jelenti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.