Kezdjük ott, hogy eleve nem kerültünk volna ilyen kiszolgáltatott helyzetbe, ha a kormány nem égeti el a tartalékokat, nem rombolja le a befektetői bizalmat és a növekedési potenciált a rövid távú politikai népszerűségért. Furcsamód azonban az IMF korábbi kipaterolása felett ujjongók most nem a különutas gazdaságpolitika kudarca miatt aggódnak, hanem azért, mert nem akar minket visszafogadni a korábbi „gyarmatosítónk”.
De nem csupán ez a logika utal tudathasadásra. A kormány immár közel fél éve hajtogatja, hogy meg akar állapodni, miközben a valóságban nem tesz meg érte mindent. A folytatódó háborús retorika ellenére néhány joggal kifogásolt törvényt „fű alatt” módosított ugyan, de a jegybank ügyében például a még folyó egyeztetések ellenére is olyan módosító javaslatot terjeszt be, amely nem veszi figyelembe teljes mértékben az ajánlásokat. Csoda-e, ha Brüsszelben és Frankfurtban nem értik ezt a magyar vircsaftot, és ennek megfelelően is kezelnek?
Idehaza persze sok mindent el lehet adni a választóknak.
Látszólag könnyű külső ellenségképek gyártásával palástolni a rossz gazdaságpolitika következményeit – keményebb vagy puhább formában több kormány is él ezzel az eszközzel. Ettől azonban még az árát meg kell fizetni. Vajon tényleg megéri az adófizetők pénzéből havonta tízmilliárd forintnyi többletkamatot adni a többségében külföldi állampapír-tulajdonosoknak, ahelyett, hogy visszatérnénk a fenntartható és kiszámítható gazdaságpolitikához? Ha már magunktól nem megy, hát az IMF és az EU segítségével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.