A kormányfő az utolsó pillanatban kongatta meg a vészharangot, ugyanis a jelenlegi, 2013-ig tartó hétéves uniós költségvetési ciklus vége rohamosan közeledik, és eddig csupán a rendelkezésre álló 8 200 milliárd forintnak mindössze harmadát, mintegy 2700 milliárdot sikerült a pályázóknak kifizetni.
A projektek pénzügyi zárását 2015 végéig lehet megtenni, így a következő három és fél évben óriási összegű, közel 5500 milliárdnyi forrást kellene eljuttatni a pályázó vállalkozásoknak, önkormányzatoknak, civilszervezeteknek. Az biztosra vehető, hogy a túlságosan bonyolult működéssel, hosszú határidőkkel jellemzett hazai intézményrendszer az eddigi gyakorlat mellett nem lesz képes megfelelni ennek a kihívásnak.
Ezt felismerve a miniszterelnök tegnap közölte, hogy az előző kormánytól megörökölt, szerinte egy „őrült kafkai elme” által kigondolt rendszert megreformálják, hogy elvánszorogjanak vele 2013-ig, majd 2014-től, az új uniós költségvetési ciklustól „az emberi elme számára felfogható módon működő új rendszert” hoznak létre.
A jelenlegi rendszer reformja keretében – az önerőalap, illetve a 30 százalékos előlegfizetés mellett – a Lázár János által irányítandó Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság is feláll, vagyis számos más országhoz hasonlóan itthon is felismerték, hogy a szervezeti döntések centralizációja, a különböző ágazatok partikuláris érdekei felett álló egységes kormányzati akarat alapvető feltétele annak, hogy az uniós finanszírozású fejlesztéspolitika hatékonyan működjön.
A kérdés csupán az, miért nem lehetett ezeket az intézkedéseket már hamarabb, uram bocsá’ a két évvel ezelőtti kormányváltáskor bevezetni, ha a kormányfő korábbi szavaival élve akkor egy disznóólhoz hasonlítható pályázati rendszert vettek át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.