Félmosoly lehet a magyar kormány tisztségviselőinek arcán, amikor a forint árfolyamára és a kötvényhozamokra néznek. A hazai deviza közel két hónapos csúcson jár, a 10 éves állampapírok hozama hét éve nem volt ilyen alacsony. Akár azt a következtetést is levonhatják, hogy IMF-hitelre már nincs is szükségünk.
Egyelőre a jegybanki kamatvágások sem fejtenek ki negatív hatást, hiszen a Fed szórja a pénzt, és az EKB is besegíthet, a forint kamatelőnye pedig továbbra is jelentősnek mondható. Ugyanakkor a magyar reálkamat nullára csökkent.
Két dolgot azonban nem szabad elfelejtenie a kormánynak. Egyrészt, a forint volatilitása sokszor ijesztő volt az elmúlt két évben, ami örökölt folyamatok, valamint az unortodox gazdaságpolitikai irányvonal következménye. A hazai deviza sebezhető, a külső hangulatváltozások azonnal érzékelhetők, és a hatást nehéz tompítani. Másrészt, az IMF-megállapodásra nem csak azért van szükség, hogy megvédjen bennünket a külső sokkoktól, hanem azért is, mert „hitelességet” kell importálnunk. A befektetők „félnek” az unortodox lépésektől, érdemi beruházás nincs az országban.
„A hitel híja szinte minden mozgást elakaszt” – idézte néhány hete Széchenyi István szavait Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke, aki most kilátásba helyezte lemondását. Az 50. Közgazdász-vándorgyűlésen elhangzott beszéd úgy tűnik, nem jutott el a kabinetig, ami nem csoda: Varga Mihály és Cséfalvay Zoltán is lemondta a szereplést. A kormány – ígéretével ellentétben – nem felezi a bankadót, ami visszafogja a hitelezést.
Hamarosan azonban a félmosoly is eltűnhet az arcokról. A magyar GDP-adatok ugyanis – amennyiben nem oldódik meg egy csapásra a „fiscal cliff” az USA-ban és varázsütésre nem szűnik meg az euróövezeti válság – kiábrándítóak lesznek.
IMF-hitel nincs a láthatáron. A gazdaságpolitika hiteltelen. A bankok nem hiteleznek. Ne reménykedjünk hitel nélküli növekedésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.