Kína jelenleg több termény esetében is aktívan alkalmazza az állami felvásárlás és raktározás eszközét annak érdekében, hogy gazdaságát minél kiszámíthatóbb pályán tudja tartani. Két nagyon fontos terményt részesít előnyben az ázsiai ország. A szójabab mint kiemelt népélelmezési termény bír jelentőséggel Peking számára, míg a gyapot a kínai textilipar biztonságos és gazdaságos működésének szempontjából játszik fontos szerepet.
A piaci hatás azonban a két termény esetében eltérő volt az idei évben: míg a gyapot ára egész évben oldalazik a 70-80 centes sávban, addig a szójabab árfolyama – a rosszabb év eleji, dél-amerikai termésmennyiség miatt –megnövekedett kereslet hatására 1300 centről 1800 centig emelkedett. Az oldalazás ellenére mégis a gyapot esete az izgalmasabb, mindenekelőtt az árfolyammozgás hátterében meghúzódó gazdasági folyamatok miatt.
Jövőre a világ gyapottermelése az előrejelzések szerint 25 millió tonna lehet, ez 2 millió tonnával marad el az idei mennyiségtől. A kínálati oldal szűkülése azonban nem tud mutatkozni az árfolyamban, ugyanis a globális termés csökkenésével párhuzamosan Kína nettó 3 millió tonnával csökkenti behozatalát 2013-ban. Peking évek óta tartó felvásárlása elérte csúcsát, és jelenleg 9 millió tonna mennyiséggel – a világ készleteinek 11 százalékával – rendelkezik. Hogy mit jelent a gyakorlatban ez a tétel, jól mutatja, hogy 2012-ben a teljes kínai import 5 millió tonna volt. Peking célja az állami felvásárlással az volt, hogy középtávon biztonságban tudhassa textiliparának gyapotszükségletét: ezt a mostani készletszintekkel sikerült is elérnie.
A jelenlegi fundamentumok mellett a gyapot reális árfolyama fontonként 60–80 cent magasságában található, aminek megfelel a mostani 70 centes árszint. A kérdés elsősorban az, hogy mi következhet ezután. A jelenlegi globális gazdasági teljesítőképesség a gyapotfelhasználás terén is érezteti hatását, hiszen a textilipar teljesítménye is messze elmarad a válság előtti szintektől. Az iparágra jellemző, hogy rendkívül árérzékeny, és magas árfolyamok esetén a vállalatok azonnal a helyettesítő termékeket – például a poliésztert – kezdik keresni.
A meghatározó gyapotimportőrök számára tehát kifejezetten fontos, hogy a jelenlegi árszinteken tudják tartani a gyapot árfolyamát. Ennek tudható be az, hogy Kína az import mennyiségének csökkentésével egyensúlyba hozza a jövő évi terméskiesés által okozott deficitet, és nem hagyja, hogy az árfolyamok elrugaszkodjanak arról a szintről, ahol a vállalati szférának még megéri a gyapotot felhasználnia. A mostani negyedéves vállalati jelentésekből többször is kiolvashattuk, hogy az alacsony gyapotárfolyamnak köszönhetően javult az árrés a termelés során, és kedvezőbb számok jelenhettek meg az eredmény oldalon.
A jelenlegi prognózisok alapján nem számíthatunk arra, hogy a vetésterület méretében a következő évben érdemi változás következik be, vagy a kínálati oldal további zsugorításával a termelők magasabb felvásárlási árakat tudnak kiharcolni. Nagyobb árelmozdulás akkor következhetne be, ha a jövő évi időjárási viszonyok csökkentenék a vetésterületeken a terméshozamot, valamint nehezítenék a betakarítást.
Várakozásaink szerint az év végéig sávos ármozgást folytathat a gyapot 68-75 cent között, ez pedig alkalmas arra, hogy viszonylag biztonságosan kereskedhessenek a befektetők a terménnyel. Ahhoz, hogy egy hazai befektető profitálhasson ebből, 5000 dollár kereskedési összegre van szüksége, valamint arra, hogy egy hazai árupiaci befektetési szolgáltatónál értékpapírszámlával rendelkezzen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.