Mi lesz a dollárban kibocsátott kötvények hozamaival, ha az amerikai központi bank leállítja kötvényvásárlásait?
Az S&P 500-as amerikai részvényindex év eleje óta egyenletes emelkedést mutat, és az amerikai reálgazdaság növekedési kilátásai is biztatók. Indokolható-e még ebben a környezetben is a havi 85 milliárd dolláros Fed-kötvényvásárlás, és ha nem, mi fogja a hozamokat a jelenlegi, rekord alacsony szinten tartani az egész világon? Ezt a témát feszegeti az Economist múlt heti véleménycikke, a Bloomberg hétfői nagy összeállítása és számtalan nagy befektetési bank piaci kommentárja is. A fő veszélyt a legtöbb értékelés abban látja, hogy már azt is monetáris szigorításnak tekintené a piac, ha a Fed leállítaná kötvényvásárlási programját.
A maihoz hasonló csendesebb tőkepiaci széljárásban feltették már maguknak ezt a kérdést korábban is a befektetők. Legutóbb éppen 2011 tavaszán, amikor mellesleg utoljára volt 6 százalék alatt a magyar alapkamat, és éppen, mint a napokban, a magyar állam nagy tételben értékesített dollárkötvényeket. A mennyiségi lazítás első két köre ugyan eleve fix összegre és időtartamra szólt, a dilemma mégis hasonlóan vetődött fel két éve is: szigorít-e azzal a Fed, ha nem újítja meg a programját?
A legtöbb hozzászólásban megjelenik a párhuzam az 1994-es epizóddal. A Fed közel öt éven át tartó kamatcsökkentési ciklust követően indított szigorítást a mainál magasabb, 3 százalékos alapkamatról indulva. A helyzet annyiban is hasonlított a maihoz, hogy a korábbi lazító ciklus a kilencvenes évek fordulóján lezajlott hitelszövetkezeti válság következményeit volt hivatva enyhíteni. 1994-ben egy év leforgása alatt duplájára emelkedett az alapkamat, amelynek hatására két hónap alatt 150 bázispontot emelkedtek az amerikai kötvényhozamok, óriási veszteségeket okozva számos befektetési alapnak és banknak. A piac legfontosabb jellemzője akkor a magas tőkeáttétel volt: annyira „megszokták” a kötvénybefektetők az alacsony alapkamatot, hogy tömegesen vállaltak rövid hitelekből hosszú lejáratú kötvénypozíciókat, amelyeken magasabb kamat volt elérhető. A kamatrobbanás elérte Európát és a feltörekvő piacokat is. Eszünkbe juthatnak a dráguló finanszírozás olyan áldozatai, mint például Mexikó, valamint az annak nyomán kialakult magyar finanszírozási válság, amelynek végül anno a Bokros-csomagot köszönhettük.
A Fed ezúttal minden bizonnyal óvatosabb lesz, talán a globális piacok szempontjaira is nagyobb érzékenységet mutat majd, és a tőkeáttétel nagysága is kisebb a piacon az elmúlt négy év mérlegigazodását követően. A ’94-es kataklizma állandó emlegetésével azonban sikerült az ördögöt a falra festeni. A JP Morgan január végi felmérése szerint a feltörekvő piaci devizakötvény-befektetők legfőbb aggodalma az amerikai hozamok lehetséges emelkedése volt. Ez a félelem nemcsak a felmérések szintjén, de a nagy globális indexalapok pénzáramlásain is tetten érhető: bár a feltörekvő piaci kötvényalapok egyelőre népszerűek, ez a megállapítás egyre inkább csak a helyi piacokra érvényes, és a dollár- és euró-alapú kötvények felől a közelmúltban megkezdődött az átáramlás a helyi devizás kötvényeket tartó alapokba.
Ebből a szempontból meglepetés volt, hogy a magyar állam öt és tízéves futamidőt választott a keddi dollárkötvény-kibocsátáskor. Mivel hiteleink hátralévő futamideje rövid, az adósságkezelés célja a minél hosszabb lejáratú forrás bevonása kellene, hogy legyen, pláne a rekord alacsony dollárkamatok mellett. Reménykedtem, hogy sikerül a két évvel ezelőttihez hasonló hosszabb kötvényt – a múltkori 30 éves, vagy akár egy új 15 éves sorozatot – is elhelyezni a standard tízéves mellé. Ettől még lehet eredményes a kibocsátás, ha legalább az idei devizafinanszírozási igény felét, hárommilliárd dollárt sikerül eladni.
VG-Páholy-tagok: Bartha Attila, Hegedűs Miklós, Mellár Tamás, Orbán Gábor.
Megjelenés minden szerdán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.