A bankszámlaszámok hordozhatóságának bevezetése jelentősen élénkítené a versenyt a pénzintézeti piacon.
Egy szolgáltatás igénybevétele során a felhasználó számára jelentős értéket képvisel az őt megtestesítő azonosító, amilyen például a bankszámlaszám vagy a telefonszám. Jelenleg egy bankváltás egyúttal bankszámlaszám-cserével is jár, azaz megváltozik az egyedi azonosítónk. Erről a tényről időben tájékoztatnunk kell valamennyi partnerünket, amelyek viszont többnyire automatizált módon vagy sablonból végzik az utalások feladását – így még értesítés esetén is nagy a valószínűsége, hogy egyszerűen elfelejtik, hogy bankszámlát váltottunk. Ez is közrejátszik abban, hogy az ügyfelek erősen megfontolnak egy bankváltást. Így a bankok tisztában vannak azzal, hogy a számlavezetés-szolgáltatás terén a verseny nem különösebben intenzív. A cégek és magánszemélyek jelentős része még sohasem váltott bankszámlát.
Ebben a helyzetben a bankszámlaszám-hordozhatóság azonnali és robbanásszerű változást idézne elő: élénkítené a verseny a számlavezetési szolgáltatások piacán, és a többi banki termék értékesítésére is hatást gyakorolna. A bankszámlaszám hordozhatóság bevezetésével a bankok arra kényszerülnének, hogy ügyfeleikhez szélesebb látókörrel forduljanak, és ügyfélspecifikus, több banki terméket felölelő csomagokat alakítsanak ki. Az ügyfelek elképzeléseihez jobban illeszkedő termékcsomagok megjelenésével sokan döntenének az azonnali váltás mellett. A bankszámlaszám hordozhatósága természetesen nem lehet eszköze a tartozások hátrahagyásának és az adósságból való kimenekülésnek.
A Which? piackutató által nemrégiben végzett felmérés szerint a brit felnőttek 63 százaléka támogatja a bankszámlaszám-hordozhatóság bevezetését, ami 75 százalékuk szerint jelentősen megkönnyítené a bankváltást. A válaszadók 55 százaléka még sohasem váltott bankot, és 59 százalékuk meggondolná a váltást, ha megtarthatja bankszámla számát.
A bevezetéshez a szemléletváltáson túl informatikai fejlesztésre lenne szükség. Jelenleg a bankszámlaszám első 3 karaktere határozza meg a bankot, a következő 4 karakter a bankon belüli fiókot, a többi pedig a számla száma, illetve ellenőrzőkarakter. Az IBAN (International Bank Account Number – Nemzetközi Bankszámla Szám) kiegészül még 4 karakterrel: ország kód (Magyarország esetében HU) + 2 ellenőrző karakter.
A bankszámlaszámok hordozhatóságához első közelítésben arra van szükség, hogy honos bank meghatározásakor az informatikai alkalmazások ne csak az első 3 karaktert vegyék figyelembe, és így bankon belül könnyen szétválasztható a honos és a más bankhoz tartozó számlaszám. Továbbá fel kell állítani egy központi adatbázist, ahol a váltott számlaszámokhoz bejegyzésre kerül az új honos bank. Ha egy bankszámlaszám nem található meg ebben az adatbázisban, akkor a számlaszám első 3 karaktere alapján kell a honos bankot meghatározni. Ezt az adatbázist várhatóan a GIRO-ban, a belső elszámolási rendszer részeként kellene felállítani. A Valósidejű Bruttó Elszámolási Rendszer (VIBER) ügyfelek általi használata a napon belüli elszámolás bevezetése óta csökkent, de a funkcionalitás megtartása fontos a bankok további termékfejlesztésében. A legegyszerűbb megoldás az lehet, ha az utalásokhoz a BIC (Bank Identification Code) nemzetközi bankazonosítót is megadják.
A számítástechnikai teljesítmény bizonyosan nem lesz gátló tényező. Szinte biztos, hogy ma a bankokban és a központi elszámoló házban (GIRO) már rendelkezésre álló infrastruktúra is képes a jelenleg érvényes feldolgozási idők betartásával a bankszámlaszám hordozhatóság miatt megnövekvő feldolgozási igény kielégítésétre. A számítógépek kapacitása ráadásul 1,5 évente megduplázódik (Moore törvény); mivel – számításaim szerint – a bevezetés biztosan igénybe vesz 2 évet, az indulásig a feldolgozó kapacitásban további növekedés várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.