A legutóbbi OECD-jelentés szerint Németországba túlságosan kevés képzett munkavállaló érkezik. Nagyobb erőfeszítéseket kellene tenni annak érdekében, hogy az ország ebben a tekintetben vonzóbb célponttá váljon.
A külföldiek munkavállalásáról szóló OECD-jelentés szerint Németország jelentősen lemarad más OECD-tagállamok mögött a nem-európai országokból érkező, képzett munkaerő befogadása tekintetében, holott a német bevándorlási rendszert viszonylag nyitottnak és kevéssé bürokratikusnak tartják.
A jelentés a Német Kereskedelmi és Iparkamarák Szövetsége (DIHK) felmérésén alapul, amelyben 1113, legalább 10 főt foglalkoztató vállalat vett részt. Azoknak a vállalatoknak a felében, amelyek nem vettek fel külföldieket annak ellenére, hogy voltak betöltendő álláshelyeik, fel sem merült, hogy külföldieket alkalmazzanak. A megkérdezettek 30 százaléka arra panaszkodott, hogy egy külföldi alkalmazása túlságosan bonyolult, és hogy a jelentkezők nem beszélnek megfelelő szinten németül.
A német cégek az EU-n kívüli és az Európai Szabadkereskedelmi Övezetbe tartozó országokból nagyjából 25 ezer dolgozót vettek fel, ez a teljes lakosság csupán 0,02 százaléka. Az OECD szerint ebben tekintetben az Egyesült Királyság, Írország és Dánia sokkal sikeresebb volt. Mivel a német cégek – már csak földrajzi adottságaik miatt – mindig is erősen Európára koncentráltak, az összehasonlítás nem mond túl sokat.
A német munkavállalók fele Kelet-Európából érkezik (20 százalékuk Lengyelországból, 13 százalékuk Romániából, 6-6 százalékuk Bulgáriából és Magyarországról), a nem európai migránsok aránya mindössze 20 százalék.
Az angolszász országokkal való összehasonlításból a nyelvtudás jelentősége miatt nem vonhatunk le messzemenő következtetéseket. Az Egyesült Királyságban 2011-ben munkát vállaló külföldiek 60 százaléka három országból, Ausztráliából, Indiából és az Egyesült Államokból érkezett. Ha Kanadát, Új-Zélandot és a többi egykori gyarmatot is figyelembe vesszük, akkor azoknak az aránya, akiknek anyanyelve az angol vagy jól beszélik a nyelvet, eléri a 70 százalékot. A német vállalatok nem meríthetnek ekkora méretű németül beszélő munkaerőforrásból.
Többet elárul a Dániával való összevetés, ott ugyanis a nyelvi problémák nyilvánvalóan kisebb problémát jelentenek. A magyarázat minden bizonnyal a nyitottabb vállalati kultúrában keresendő, amelyben az angol mint „munkanyelv” sokkal inkább elfogadott. Utópikus a feltételezés, miszerint Németország külföldi munkaerő-szükséglete kielégíthető németül folyékonyan beszélő letelepedőkkel. A képzett munkaerő hiányát ráadásul sok területen a demográfiai folyamatok is súlyosítják.
Az OECD ajánlásai – az anyaországokban erősíteni kellene a munka-specifikus németnyelv-oktatást, és vonzóbbá kellene tenni az országot a külföldi tanulók szemében – önmagukban nem oldják meg a problémát. Ha a képzett munkavállalók olyan országokban, mint Dánia, angolul is dolgozhatnak, akkor ott egyszerűen jobbak a munkaerőpiaci lehetőségeik, mint Németországban. Nem meglepő tehát, ha a betöltetlen németországi állásokra nincs elegendő jelentkező.
Új megközelítésre van szükség akkor is, ha figyelembe vesszük a német gazdaság által elveszített szellemi potenciált. A vállalatok, különösen a közepes méretűek ugyanis egyre jobban szenvednek a munkaerőhiánytól, ugyanakkor – az OECD jelentése szerint – külföldieket csak nagy nehézségek árán tudnak alkalmazni. A megkérdezett vállalatok nagyjából 90 százaléka említette a német nyelvtudást a döntő kritériumok között – többen, mint a szakképzettség szintjét vagy a szakmai tapasztalatot. Szükség lehet tehát az angolul jól beszélő, képzett jelentkezők rugalmasabb befogadására és a német nyelv szakmai szempontokat előtérbe helyező oktatásra is.
www.dbresearch.com
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.