2011 végén a miniszterelnök egy rádióinterjúban felvetette a jegybanki devizatartalék felhasználásának lehetőségét a gazdaság élénkítése érdekében. Az unortodoxiára akkoriban is érzékeny piacot Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azzal nyugtatta, hogy „a devizatartalék ilyen felhasználása szigorúan tilos. A magyar devizatartalék nagy kincs, óvni kell, abból nem lehet forrásokat a gazdasági növekedést támogató programokra felhasználni.” Természetesen megszólalt Simor András is, aki annak a reményének adott hangot, hogy az új jegybanktörvény nem azért születik, hogy a kormány rátehesse a kezét a pénzre.
2013 elején Matolcsy György arról beszélt, hogy az MNB-nek „pontosan azokkal” a nemkonvecionális eszközökkel kell élnie, amelyekkel az EKB, a Bank of England és a Fed él. Az unortodoxiára még mindig érzékeny piacot pár nappal később maga a nemzetgazdasági miniszter próbálta nyugtatni, amikor a The Wall Street Journalnak adott interjúban leszögezte: „egy konzervatív nemzeti bankot látna szívesen”. Természetesen megszólalt Simor András is, aki „felelőssége tudatában” kijelentette: a devizatartalék jelenleg csak nagy kockázat vállalása mellett csökkenthető.
Az idők azonban változnak. Simor Andrástól azt is megtudtuk, hogy a magyar gazdaság külső adóssága csökken, ezért fokozatosan és óvatosan a devizatartalékot is lehet csökkenteni. Pulay Gyula számvevő igazgató pedig néhány napja arra hívta fel a figyelmet, hogy „a devizatartalékok 2009 és 2011 között bekövetkezett jelentős növekedése önmagában is fokozza az MNB eredménye negatívvá válásának kockázatát”.
Több mint négy évvel a válság kitörése után úgy tűnik, idehaza is sikerül az előző évezredből ránk maradt monetáris politikai tabuk egy részét ledönteni. A jegybank hamarosan „stratégiai partnerré” válik, és az említett intézmények útjára lép. Reméljük, hogy egy hiteles irányvonalat követve, egy hiteles elnök vezetése alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.