A kormányreklámokból rendszeresen értesülhetünk róla, hogy Magyarország jobban teljesít. Bár homokszem mindig kerülhet a gépezetbe. Mert ha a magyar labdarúgást nézzük, akár klub- akár nemzeti válogatott szinten, azonnal észrevehetjük, hogy valami nem stimmel. Válogatott labdarúgóink a múlt pénteki hollandok elleni 8-1-es vereséggel elintézték, hogy a 2014-es világbajnokságon sem lesznek ott, nem mintha ez meglepetésnek számítana. Ilyen szégyenteljes fiaskó után Demagógiában az emberek többsége felháborodva fogadja, hogy változatlanul tíz- és százmilliárdokat emészt majd fel a stadionprogram közpénzen, de elfelejtik, hogy ez komoly és nem csupán sport célú befektetés, és különben is: 2018-ban is rendeznek foci vb-t, 2022-ben is, 2026-ban is – soroljam még?
Komolyabb országokban egyébként nem kötik össze a labdarúgás teljesítményét a gazdaságéval, s mivel Magyarországot mindenképpen a komolyabb országok közé soroljuk, a jobban teljesít szlogennel neki lehet menni akár egy parlamenti választásnak is. A jobban teljesítés természetesen nem csak belügy, hanem olyan feladatok tömege, amelyet a határokon túl is képviselnie kell a kormányzó hatalomnak. Képviseli is rendesen a magyar miniszterelnök, bár a második kormányzati ciklus végefelé közeledve érezhetően kevesebb időt fordít a külföldi utazásaira, mint ahogy azt például 2011-ben tette. Az irány is más lett, ebben az évben például a nagy európai vizitekből alig jutott, az Egyesült Államok csúcsdiplomáciai becserkészése szintén várat magára, a keleti nyitás ellenben jelentősen teret nyert, Moszkva újbóli felfedezése mellett Ázsia és az arab országok élvezik a kormány(fő) kitüntető figyelmét. A gazdaságban és a gazdaságpolitikában nem egyik napról a másikra történnek a váltások és a látványos eredmények, ezért a második Orbán-ciklus legfeljebb a megalapozás korszaka, nem több.
Hogy ne legyünk igazságtalanok, az európai színtéren a magyar miniszterelnök Brüsszelt és az Európai Uniót rendkívül fontosnak tartja, már csak azért is, mert ez a csökönyös európai közösség nem mindenben ért egyet a magyar elképzelésekkel, és mivel bőven van, amit szóvá tesz, Orbán Viktornak folyamatosan készen kell állnia, hogy újabb és újabb csatákat vívjon meg.
Mindez Londonban is szóba került, amikor Orbán a brit kormányfővel, David Cameronnal folytatott megbeszélést, és amikor a tekintélyes Királyi Külügyi Intézetben tartott előadást. A Fidesz kommunikációs stratégiájának része, sőt, alapja, hogy egy-egy témát következetesen, fáradhatatlanul ismételget. Orbán ezt viszi tovább külföldön, most éppen a rezsicsökkentés kérdésében csatározik, és ha kell, akkor a legkapitalistább országokban is meg akarja értetni a hallgatóságával vagy tárgyalópartnerével: a magyar kormány számára az emberek sokkal fontosabbak, mint a „bukott baloldallal” együtt érző multik, akik az új módi szerint kevesebb profitot tudnak zsebre vágni. A kormány szerint ez nyilván nem baj, hiszen a rendszerváltozás óta éppen eleget zsebre vágtak már bankár testvéreikkel együtt.
Úgy gondolom, az európai gazdasági és politikai elit „beárazta” már a magyar miniszterelnököt és kormányát, pontosan tudja, hogy a legváratlanabb ötletekkel és adókkal képes meglepni a tőkés világot Magyarországon éppúgy, mint külhonban. Mégse higgyük, hogy Orbánék néhány területen nem játszanak úttörő szerepet, banki különadókat például más országokban is kivetettek – még ha nem is pontosan a magyar mintát követve.
A legfontosabb miniszteri posztot betöltő Varga Mihály (nemzetgazdasági tárca) mintegy a fentiek bizonyságául jó hírekkel szolgált a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank országcsoport értekezletei után, mondván, növekedett a befektetői érdeklődés. Mivel nem vagyunk program-ország, nyugodtabb, stabilabb légkör alakult ki körülöttünk. Láthatja mindenki, nincs baj egy szál sem. Csak az a lehetetlen magyar foci ne lenne!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.