Furcsa kommunikáció folyik a devizahiteles mentőcsomag körül. Miután a bankok vezetői már többször is elmondták az utóbbi hetekben, hogy valamiféle tehermegosztást várnának el az állam, a bankszféra és az adósok között, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azzal állt elő, hogy a bankok semmilyen javaslatot nem akarnak támogatni, ami akár csak egy forintjukba kerül. Nem tudom, kinek higgyek, de remélem, a miniszter bankellenes nyilatkozatai csak a közelgő választási kampányt szolgálják, a színfalak mögött nagyobb az egyetértés.
Az mindenesetre biztató, hogy Varga is elismerte: a folyamat során nem szabad a bankszektort túlterhelni, és még egy, a végtörlesztéshez hasonló veszteséget nem lehet az ágazat nyakába varrni. A végtörlesztés utólag nézve főleg azoknak volt kifizetődő, akik részt vettek benne, az a nem egészen 170 ezer család, aki élt a lehetőséggel, egyenként 2,2 millió forintot nyert az árfolyamon. A többiek viszont főleg csak a hátrányokat érezték: 2011/2012 fordulóján történelmi mélyponton járt a forint, az államadósságunk pedig másfél évtized után bóvli kategóriába került, ennek költségeit pedig a magasabb kamatokban még sokáig fizethetjük.
A devizahiteleseket mentő törvényjavaslatot a jövő hónap elejére ígérik, hogy mi lesz benne, arról még csak csepegtetik az információkat. Semmiképpen nem lenne viszont jó, ha egy átgondolatlan javaslattal állna elő a kormány, és valószínűleg az sem lenne elegendő, ha a forintosítás során ismét csak a rendesen fizető, jó adósok kapnának tömegesen segítséget, mint az árfolyamgátnál. Maga a forintosítás ugyanis nem segít azon a több mint 100 ezer családon, aki nem csak a mostani, de valószínűleg a 15–20 százalékkal alacsonyabb részleteket sem tudná törleszteni. Nem segít a mentőcsomag azokon sem, akik forintban vettek fel lakáshitelt, de nem tudják törleszteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.