Nem feltétlenül az ördögtől – hanem Orbán Viktortól – származó gondolat, hogy 60–70 százalékra kell növelni az atomenergia arányát az áramtermelésünkben. A miniszterelnök által vázolt modell életképességére nemzetközi példa is van.
Ezzel együtt mérlegre kellene tenni a nukleáris termelés felfuttatásával járó kockázatokat is. Ezek közül a legfontosabb a megcélzott áramtermelő portfólió aránytalansága. Pórul járhatunk például, ha elszalad a nukleáris fűtőelemek ára. Vagy ez a kockázat urániumtermelésünk esetleges újraélesztésével újraéleszthető? (Kvarchomokunk is van. Gyártunk kvarcórát?) További kockázat a külföldi fűtőelem-szállítótól való túlzott függés. Igaz, hogy fűtőelemet elvben sok helyről vásárolhatunk, a gyakorlatban azonban az eddiginél is jobban fogunk függeni attól a gyártótól, amellyel sok évre megállapodunk.
Az áramtermelő portfólió többi elemére tehát csak 30–40 százalék marad. Ebből 15 százalékot elvisz a 2020-ig megcélzott zöldenergia-vállalásunk, vagyis a szénnek, a lignitnek és a gáznak együtt 15–25 százalékon kellene osztoznia. Tavalyi áramtermelésünkben a lignitre 16 százalék jutott, ez az arány a jövőben aligha esik, hiszen import váltható ki vele. A szén súlya tavaly 2 százalék volt, nem sok, de az igazán jó minőségű áru külföldről érkezett.
A „60–70 százalékos modellből” tehát lényegében kiszorulna a gáz. Döntéshozóink eddig is jelezték, hogy 2015-től elég lesz a lakosságnak szánt, évi hárommilliárd köbméter orosz gázt behozni. De akkor minek költöttünk százmilliárdokat az import diverzifikálására, költünk most a gáztárolókra, a magyar-szlovák összekötőre és hamarosan a Déli Áramlatra is? Vagy térségi gázközponti ambícióink lennének ennyire reálisak?
Miniszterelnökünk szerint 4–5 év múlva az EU-n belül Magyarországon lesz a legolcsóbb az áram. Félő, hogy a lakosságnak ez elég sok adóforintjába fog kerülni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.