BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az adat a jövő üzemanyaga

A fejlődéssel, működéssel párhuzamosan egyre több adatot termelünk, melyekben ott a rejtett lehetőség a környezetünk jobbá tételére. Egyesek szerint a big dataként ismert jelenség nagyobb mértékben alakítja majd át a világot, mint az internet megjelenése. Bár a jövőbe nem látok, kétséget kizáróan kijelenthető, hogy a „big data-hatás” az egészségügyben, a közigazgatásban és az üzleti mindennapokban már érezhető.
2013.11.02., szombat 08:00

Mit jelent egy olyan világban élni, ahol az embernek már azelőtt van digitális jelenléte, hogy megszületne? Egy amerikai felmérés szerint háromból egy gyermek esetében már erről van szó, mivel a szülők feltöltik az ultrahangképet, újságolva a jó hírt. Környezetünkben az élet kezdetétől a halálig hamarosan minden digitálisan rögzített és elérhető lesz cloud-típusú adatbázisokban.

Ahogy termeljük az adatokat, a big data egyre hangsúlyosabbá válik. Ám már nem mi vagyunk a legnagyobb kibocsátók. A gépek, a mobiltelefonok, a szenzorok már több adatot állítanak elő, mint az emberiség. Hogy mekkora adattömegről beszélünk? Csak az interneten akkora adatforgalmat generálunk óránként, amennyi 7 milliárd DVD-t töltene meg.

Miként fordítható a big data a világ jobb működésének biztosítására? Nézzünk pár felhasználási lehetőséget a nagyvilágból és hazánkból. Az USA jelenleg a GDP közel 18 százalékát fordítja egészségügyi kiadásokra, és ez az arány 2040-re 34 százalékra szökhet fel. Hogyan lehetne ezt hatékonyabbá tenni? Egy körzet 600 000 kórházi látogatását megvizsgálva arra jöttek rá, hogy a betegek 1 százalékához köthető a kórházi számlák 30 százaléka. Erre az egészségbiztosítók proaktív beteglátogatásba kezdtek a magas kockázatúaknál, és segítettek, ügyeltek a helyes gyógyszerezésre, otthoni ellátásra. Ennek köszönhetően e csoport költsége drámaian lecsökkent.

Mit lehet tenni, ahol nincs ennyi pénz? Hazánkban például megoldhatóvá válna az egyéniesített egészségügyi kezelési tervek előállítása nagyüzemben, azaz olcsóbban. Ekkor a beteg pillanatnyi adatait lehetne összevetni a teljes mintát tartalmazó gyógyszerezési és kezelési információkkal.

Jobban működő városokat lehet kialakítani. Szingapúr 16 ezer taxija közül szinte lehetetlen volt fuvart szerezni az oly gyakori esőzés alatt. Az elemzések szerint – bár megannyi egység szolgálatban volt – egy tapodtat sem mozdultak. Kiderült az is, hogy azért nem vesznek fel utasokat, mert koccanás esetén – még ha nem is az ő hibájukból történt – komoly összeget kell letétbe helyezniük. Egyszerűen nem éri meg a kockázat. A big data mutatta meg, hogy nem életképes a szabályozás, melyet ezért meg is változtattak.

Itthon a személy-és teherforgalmi adatok egységes monitorozásával modellezni lehet a tervezett változtatások, az árbefolyásolás, a komplex közlekedési trendek egymásra hatását, de akár az ellátórendszerek tervezett módosításait is. A „what-if” elemzések az üzleti döntés-előkészítésben szintén megkerülhetetlenek.

Mi történik akkor, ha a big data, az adatok megértésének képességét demokratizáljuk, és az informatika eszközén keresztül mindenki számára elérhetővé tesszük? Ezt csak akkor leszünk képesek kihasználni, általa a versenyelőnyt növelni, a körülöttünk lévő világot összefüggéseiben megérteni, ha jószerével azonnal birtokában vagyunk a kért információnak. Nem várhatunk arra, hogy kiderüljön, melyik gyógyszert szedje a beteg, mit jelent, ha módosítunk szabályozókon, merre forduljunk, hogy kikerüljük a dugót, melyek a gyanús tranzakciók, mi történik a piacon, miként változtassunk az ellátási láncon.

Minden kornak megvolt a maga forradalma, technológiai újítása. Ez valaha a gőzgép volt, majd az elektromosság, az atomenergia, a mikroprocesszor és az internet következett. Ezek újradefiniálták a világról alkotott képet, és a fejlődés azokat tette nyertessé, akik képesek voltak kihasználni az újdonságokat.

Ez áll a big data kihívásra is. A nemzetközi és hazai példák számomra azt üzenik, hogy beléptünk e korszakba.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.