A Brüsszelben az Európai Unió és az Egyesült Államok között zajló kereskedelmi tárgyalások kapcsán minden érintettnek tisztában kell lennie azzal, milyen előnyök származhatnak egy átfogó kereskedelmi és beruházási megállapodásból.
Egy olyan vállalat szemszögéből nézve, amely Európában mintegy 84 000, az Egyesült Államokban pedig további 150 000 alkalmazottat foglalkoztat, e tárgyalások kimenetele megadhatja a várva várt lendületet a növekedésnek, előmozdíthatja a transzatlanti beruházásokat, és végső soron az oly kívánatos munkahelyteremtést is beindíthatja (a szakképzettséget igénylő és a szakképzettséget nem igénylő munkahelyek vonatkozásában egyaránt) anélkül, hogy az költségekkel járna az adófizetők számára.
Egy ilyen megállapodás nagyban megerősítené az Európai Unió pozícióját a gyorsan fejlődő globális piacon, ahol – becslések szerint – 2015-re a globális növekedés mintegy 90 százaléka az EU határain kívül keletkezik. A megállapodás emellett az EU tekintélyét is helyreállítaná a globális porondon.
Ezen túlmenően, egy átfogó transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerség (TTIP) nemcsak a transzatlanti partnerséget élesztené újjá, amely az elmúlt évtizedben sokak szerint némileg veszített jelentőségéből más, élénk kereskedelmet folytató szereplők megjelenésével.
A TTIP a világ legnagyobb, 830 milliós belső fogyasztói piacát teremtené meg a világkereskedelem egyharmadának liberalizálása révén.
Jelenleg az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi és beruházási forgalom évi 500 milliárd dollárt tesz ki, ezen belül a közvetlen külföldi tőkebefektetés (FDI) értéke 300 milliárd dollár, így ez jelenti a világ legnagyobb kereskedelmi és beruházási blokkját. Egy átfogó transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerség azonban még ennél is nagyobb hasznot hozna mindkét fél számára. Az EU megbízásából tavaly a Centre of Economic Policy Research (CEPR) elnevezésű vezető kutatóintézet által készített jelentés becslése szerint a megállapodás a két fél közötti gazdasági tevékenység évi 275 milliárd dolláros bővülését eredményezné, ami 119 milliárd euró hasznot jelentene az EU gazdaságának.
Az Európai Bizottság Kereskedelmi Főigazgatósága még ennél is derűlátóbb a megállapodás lehetséges hatásait illetően: szerintük a vállalatok további 187 milliárd euró értékű árut és szolgáltatást értékesíthetnek majd az USA felé, elősegítve ezáltal az igencsak kívánatos új munkahelyek létrehozását.
A számok nyelvén szólva egy átlagos európai háztartás várhatóan évi plusz 545 eurót nyerhet a megállapodással, gazdaságunk pedig a GDP mintegy 0,5 százalékával bővülne a partnerség teljes körű megvalósítását követően.
A TTIP ezen felül az Európai Unióban és az USA-ban működő vállalatok és szervezetek számára is egyaránt hatalmas megtakarításokat eredményezne. A vámok lebontásán túlmenően a tárgyalások középpontjában a nem vámjellegű akadályok – mint például az eltérő műszaki szabályozások, szabványok és tanúsítások – megszüntetésének kérdése áll. Ezek azok a területek, ahol a vállalatok, és végső soron a fogyasztók valódi megtakarításokat érhetnek el.
A Kereskedelmi Főigazgatóság szerint a TTIP gazdasági hasznának akár 80 százalékát is eredményezheti a bürokratikus és a szabályozási költségek csökkentése, valamint a szolgáltatáskereskedelem és a közbeszerzések liberalizálása.
Itt az Európai Unió és az Egyesült Államok számára is újabb lehetőség nyílik meg. Mivel a TTIP az összes világkereskedelem egyharmadát képviselné, ezért bármilyen közös szabvány de facto világszabvánnyá válna, így az EU és az USA diktálhatná a szabványokat a világ többi része számára.
A TTIP előnyei nem korlátozódnának pusztán az Európai Unióra és az Egyesült Államokra. A CEPR tanulmánya szerint a világ többi részének is előnye származik a kereskedelem liberalizálásából; az USA-n és az EU-n kívüli globális jövedelem csaknem 128 milliárd dollárral nőhet. A sikeres transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerség emellett további bilaterális megállapodások katalizátora is lehet.
Amint már láttuk, amíg a tárgyalások folynak, számos olyan probléma merülhet fel, amely a sikeres kimenetel akadálya lehet. Mint bármely megállapodásnál, itt is lehetnek vesztesek és nyertesek, ám az összhaszon teljes mértékben ellensúlyoz bármilyen hátrányt. Nekünk most arra a hihetetlen nagy jutalomra kell koncentrálnunk, amit a sikeres megállapodás ígér. A protekcionizmus hosszú távon senkinek sem állhat érdekében. És nem is jó növekedési stratégia.
Bár a tárgyalások a tervek szerint 2014 elejére lezárulnak, a megvalósítás jóval tovább tarthat. Szerencsére azonban az Atlanti-óceán mindkét oldalán erős törekvés látszik a TTIP sikerre vitelére. A magam részéről teljes szívemből támogatom a résztvevők munkáját, és remélem, hogy a tárgyalások sikerrel zárulnak.
Copyright: Project Syndicate, 2013.
www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.