Sokan vártak az Európai Bíróság devizahitelekkel kapcsolatos múlt heti döntésére. Az uniós testület végül lényegében visszadobta az árfolyamrés alkalmazásának gyakorlatáról szóló döntést a magyarországi Kúriának. A testület feladata lesz, hogy megvizsgálja, tisztességes volt-e az a banki gyakorlat, amely más árfolyamon folyósította a hiteleket, mint amilyenek a törlesztőrészleteket az ügyféllel elszámolta.
Ha úgy dönt a testület, hogy az árfolyamrés alkalmazása tisztességtelen volt, akkor a devizahitelesek visszakaphatják néhány évre visszamenőleg ezt, a törlesztőrészletek 2-4 százalékára rúgó összeget a bankoktól. Egy átlagos devizahiteles havonta ezer-kétezer forintnyi visszatérítésre számíthat tehát a hitel felvételétől kezdve 2010 decemberéig, azóta ugyanis középárfolyamon számolják el a kölcsönöket. Pár tízezer forint lehet tehát, ami visszajár.
Ezzel azonban sokan nem lesznek elégedettek. Vannak, akik még mindig abban reménykednek, hogy érvénytelenítik a szerződéseket, és esetleg nem kell majd fizetniük, vagy ha igen, azt a válság előtti árfolyamon tehetik majd meg. Erre viszont szinte semmi esély, az uniós testület és a Kúria is jelezte már, hogy az árfolyamváltozás következményeinek a fogyasztókra hárítása törvényes volt.
Remélhetőleg nem kell sokat várni az újabb döntésre, és azt is remélem, a kormány is hoz végre egy végső megoldást a devizahitelek kezelésére, ami pontot tehet a viták végére. A probléma húzása-halogatása ugyanis nem jó sem a bankoknak, sem a hiteleseknek. A bankok minden belengetett mentőcsomag-ígéret, vagy ellenük hozott első fokú, és nem jogerős ítélet után azt tapasztalják, romlik az adósok fizetési morálja.A romló eredmények, a bankokat gyengítő mentőakciókról szóló pletykák pedig a forintra is kedvezőtlen hatással vannak, ami a hiteleseknek okoz pluszterheket. A zavaros helyzetből talán csak az ügyvédek profitálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.