BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
fenntartható fejlődés

"Nem engedünk az elveinkből"

Soha nem fog az LMP semmilyen kompromisszumot kötni, ha Paksról van szó – nyilatkozta lapunknak Sallai Róbert Benedek, a fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke, aki kooperatív, konstruktív szellemben végezné munkáját.
2014.05.14., szerda 05:00

– Hogyan érinti az Ön által vezetett fenntartható fejlődés bizottságát az, hogy a kisebb parlamenti struktúrából adódóan kevesebb bizottság lesz?

– A fenntartható fejlődés bizottsága nagyjából megörökli az előző ciklusban kialakult feladat és hatáskörét. A klasszikus környezet- és természetvédelmi témák mellett minél szélesebb látókörrel tekintenénk az országban zajló gazdasági, társadalmi folyamatokra. Kiemelt célként kell, hogy kezelje a bizottság a természeti erőforrásokkal történő fenntartható használat megvalósításának kérdését, és az általános tájhasználati kérdéseket is. Talán egyedül az energetikai témák azok, amelyeket még ide kellett volna kapcsolni, de a gazdasági bizottság hatáskörébe rendelték azokat, habár a klímapolitika kérdését mi visszük tovább, ami nehezen elválasztható az energetikai kérdésektől. Emiatt azt gondolom, hogy az ilyen témákat is megtárgyaljuk, mert e nélkül átfogóan nem beszélhetünk fenntarthatóság megvalósításáról.

– Miért ennek a testületnek a vezetése volt fontos az LMP számára?

– A párton belül az én politikai szerepem inkább a vidéki szavazók megszólításáról szólt, ezért arra számítottunk, hogy vidékfejlesztéssel és agráriummal foglalkozhatok a parlamentben. A párt szellemiségéből és alapértékeiből adódik a zöld ügyek kiemelt kezelése, így stratégiai kérdés volt ez a bizottság is. Mivel az LMP csak öt bizottságban dolgozhat, semmiképpen sem áldozhattuk be a környezet- és természetvédelemmel foglalkozó bizottságot, így le kellett mondanunk a mezőgazdaságiról.

– Milyen szellemben szeretné majd vezetni a bizottságot?

– Igazából vezetésről nem beszélhetünk, hiszen olyan komoly kormánypárti többség van, hogy mozdulni sem tudok a támogatásuk, segítségük nélkül. Így a munkámat inkább koordináló szerepnek érzem, amit kooperatív, konstruktív szellemben szeretnék végezni. Szakmai viták minden bizonnyal jócskán lesznek, de a pártok szerencsére konstruktív személyeket delegáltak a bizottságba. Húsz éven át a magyar zöld mozgalomban tevékenykedtem, felkészültem arra, hogy sokszor maradok alul az szakmai érdekérvényesítési szándékommal. Sajnos az elmúlt négy év kormányzati irányítási mechanizmusait nézve nem lesz könnyű szakmai érdekeket érvényesíteni, de a ciklus elején bíznom kell még abban, hogy a politikai az érvelés, meggyőzés erejével alakítható a munka.

– Mely témákat, ügyeket tartja fajsúlyosnak?

– Most még nem súlyozom, minden ügy fontos. A fenntartható fejlődés nem csak környezet- és természetvédelemről, hanem a gazdaság struktúrájáról, a tájhasználatról és legfőképpen az emberek életminőségéről szól. Remélem, hogy szerteágazóan tudjuk az ágazati célokba integrálni holisztikus megközelítéssel a fenntarthatóság elveit, valamint a környezet és természetvédelmi szempontokat. Máris foglalkozni kellene a Nemzeti Környezetvédelmi Program következő programozási időszakának tervezésével, ami folyamatban van, meg kell vizsgálni a természetvédelmi törvényt, foglalkozni kell a Nemzeti Vidékstratégiával, talán hamarosan tárgyalja a parlament a vadászati törvényt, továbbra is aktuális lenne az erdőtörvény felülvizsgálata.

– Mennyire tudja érvényesíteni az 5 fős LMP-frakció a környezetvédelmi ügyeket a T. Házban?

– Erőteljesen törekedni fogunk rá, hogy markáns szerepet kapjanak a parlamenti munka során a zöld szempontok. Az LMP a kampányban konstruktív ellenzékiséget ígért, ehhez is kívánjuk tartani magunkat. Én magam a vidékfejlesztés, a bölcs tájhasználat, igazságosabb társadalom, vagy akár a környezet- és természetvédelem ügye érdekében, ha kell, az ördöggel is együttműködök. De ez nem jelenti azt, hogy bármilyen elvünkből engednénk, vagy bármely általunk képviselt érték feladásáért megvásárolhatóak lennénk. Soha nem fog az LMP semmilyen kompromisszumot kötni, ha Paksról, az állam tulajdonában lévő termőföldek átlátható és bölcs hasznosításának rendszeréről, ha a természetvédelmileg szempontból értékes fajok és élőhelyek megvédéséről, vagy akár a vidéki emberek életének javításáról van szó.

– Mi lesz azokkal a tisztségeivel, amelyeket a különböző zöld szervezetekben töltött be?

– Már nagyjából minden tisztségemről, társadalmi megbízásomról lemondtam, egyetlen egy maradt, amitől még nem tudtam megválni, ez a 100 millió forintnál magasabb büdzsével bíró Nimfea Természetvédelmi Egyesület ügyvezetői posztja. Mivel vezetésem alatt több hitelt is felvett a Nimfea nem lenne etikus otthagyni a szervezetet, mely az Alföld egy jelentős ökoturisztikai létesítményét működteti és egy modell tájgazdálkodási programot is koordinál.

– Miért döntött a politikai pálya mellett?

– Nem vagyok politikusalkat, nem én döntöttem így, így alakult az élet. Nem érzem tökéletesnek az LMP-t, de lassan kinövi a gyermekbetegségeit, lassan felnő a kormányzószerephez. Múlt év őszén felajánlottam segítségemet Schiffer Andrásnak. A kisujjam nyújtottam, de ő rögtön azt kérte, hogy vállaljak jelöltséget az országos lista első 30 helyén, végül a lista negyedik helyén találtam magam. Lakóhelyemen, Túrkevén felmerült, hogy polgármester-jelölt legyek, de sokan arra biztattak, hogy maradjak az LMP biztosnak ígérkező befutó helyén. A négy gyermekem miatt érzett felelősség miatt is próbálok javítani az ország helyzetén.

Névjegy

Sallai Róbert Benedek

1974-ben született Mezőtúron

Természetvédelmi mérnök

A fenntartható fejlődés bizottság LMP-s elnöke

Nős, négy gyermek apja

1974-ben született Mezőtúron

Természetvédelmi mérnök

A fenntartható fejlődés bizottság LMP-s elnöke

Nős, négy gyermek apja -->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.