Özönlenek a menekültek, terrorveszély fenyeget, rogyadozik a schengeni rendszer, a Közel-Keleten Európát közvetlenül érintő háborúk zajlanak, növekszik az orosz–ukrán feszültség, Nagy-Britannia fontolgatja, hogy kilépjen-e az Európai Unióból, Skócia függetlenné válna, akárcsak Katalónia.
A megszorításokra épülő válságkezelés a szélsőséges politikai mozgalmakat erősíti, miközben az eurózóna gazdasági növekedési irama elenyésző, és a közös kormányzás mikéntjéről továbbra is élénk viták zajlanak. Ezeket a megoldatlan válságokat mélyíti el a legújabb krízis: a megoldatlanságokból Európa-ellenes érveket gyártó, a közös alapértékeket megkérdőjelező magyar és talán lengyel politika kihívása.
Ám minden fölbolydulás ellenére az eurózóna integrációja nem szakadt meg. Az erős mag összezár. S azok az értékváltó uniós tagországok rekedhetnek kívül – egy újabb válság magvát elhintve –, amelyek a közös pénzalapok szétosztásának haszonélvezői voltak, és európai források nélkül még jobban leszakadnának. 2016 tisztázó évnek ígérkezik.
Milyen év lehet 2016? Ezt a kérdést tettük fel kollégáinknak az év végén. Itt olvashatja, mit várnak a Világgazdaság munkatársai az új évtől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.