Jelentős ünnep a magyarországi informatikusképzés „digitális könyvében” 2017. június 19.: ekkor jelentették be négy globális informatikai vállalat és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség közötti együttműködés létrejöttét. A cél, hogy huszonegy felsőoktatási intézmény igényeivel összehangoltan még értékesebb, még inkább piacképes végzettséget adó informatikai képzési programcsomagokat állítsanak össze a felek, és segítsék a felsőoktatási rendszerbe történő beépíthetőségüket. A Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program keretében megvalósuló projekt a remények szerint segít enyhíteni az informatikushiányt is.
Arról, hogy hány informatikus hiányzik a hazai munkaerőpiacról, a néhány ezertől a százezerig terjedő skálán oszlanak meg a becslések (az igazság valahol középen, néhány tízezernél lehet). Egészen biztos ugyanakkor, hogy az IT-tudás nagyban javítja a munkaerőpiaci esélyeket, és nem csupán Magyarországon: az Eurostat adatai szerint 2016-ban az IT-végzettséggel rendelkezők 91 százaléka el tudott helyezkedni az EU-ban. A magyar szakemberek 97 százalékának volt munkája, ez megegyezik a németországi mutatóval (és csupán Málta büszkélkedhet magasabb, 98 százalékos rátával). Miközben az informatikusok válogathatnak, a vállalkozások egyre nehezebben találnak szakembert: 2016-ban az EU-ban működő összes vállalkozás mintegy tizede próbálkozott IT-specialista felvételével. A próbálkozók több mint 40 százaléka –szintén az Eurostat adatai szerint – nehézségekről számolt be.
Nem véletlenül váltak hiánycikké az informatikusok. A 21. században az informatikus nagyjából megfelel annak, ami az előző két-három században a mérnök volt: ő az, aki nélkül elképzelhetetlen a gazdasági fejlődés, a GDP-növekedés, az innováció. És ahogy az évszázadok során a mérnökök egyre több területen tűntek fel, úgy az informatikusok is újabb meg újabb területeket hódítottak és hódítanak meg – néhány év alatt. Új, javarészt interdiszciplináris szakmák jelentek meg: az egészségügyi vagy a gazdaságinformatikusok mellett vannak már sportadattudósok is, és a sort hosszan folytathatnánk.
Ezért is üdvözlendő, hogy a kormány a piaci szereplők bevonásával igyekszik elérni, hogy több fiatal vehessen részt IT-képzésben, hogy csökkenjen a lemorzsolódás, hogy a megszerzett tudás piacképesebb legyen, röviden: hogy a digitális átalakulásban Magyarország trendszetter legyen, ne csupán a követők mezőnyét erősítse. A program keretében cégünk jól bevált képzéseket, tudást kínál, szakembereink hosszú évek óta tartanak intenzív tanfolyamokat, sőt a tehetséges fiatalok számára a duális képzéshez hasonló programot egyaránt szervezünk.
A következő tanévtől elérhető kurzusok több szintet fognak át: a rendszer-adminisztrációs szakértői, a fejlesztői, és a 21. század legszexibb foglalkozásának titulált adattudósi képzés közül választhatnak a jelentkezők. Ezeken a tanfolyamokon a felhőalapú technológiának is köszönhetően a legújabb, legmodernebb megoldásokat ismerik meg a résztvevők, akik a világ összes országában elismert bizonyítványt szerezhetnek. A program utat nyit arra is, hogy még szorosabbá fűzze az egyetemek és a vállalatok együttműködését. Lehetőség nyílik laborkörnyezet létrehozására, amellyel akár innovatív IoT (dolgok internete) szcenáriókat lehet kialakítani. A programon részt vevők az uniós támogatásnak köszönhetően térítésmentesen tehetnek szert olyan tudásra, amely akár 20-30 százalékkal is növelheti diplomájuk értékét.
„Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik” – mondta Széchenyi. Meggyőződésem, hogy ennek szellemében járunk el, amikor összefogunk, hogy a 21. század meghatározó tudása naprakész formában, minél több magyar fiatal birtokába kerülhessen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.