Felfűtötte a kedélyeket egy időre a forintárfolyam erősödése. A Magyar Nemzeti Bank a szokásos monetáris tanácsi közleményén túl újabb magyarázattal igyekezett lehűteni a további forinterősödést várókat. Az ilyen jegybanki megszólalást hívják verbális intervenciónak: a monetáris hatóság nem piaci adásvétellel vagy szabályozási változtatással avatkozik be a folyamatokba, hanem szóval, ha a fennálló vagy kialakulóban levő piaci állapotokat nem tartja megfelelőnek.
Ez esetben figyelemre méltó, hogy nem a jegybank fő rendeltetése (a fizetőeszköz értékállósága) az intervenció tárgya. Az MNB-nek ugyanis nincs hivatalos árfolyamcélja, azaz nincs mihez képest nem megfelelően alakulnia a piaci árfolyamnak. De van inflációs célja, és az ismét figyelmet érdemelne, mert a júliusi 2,1 százalékos fogyasztói árindex már érezhető infláció. Ám a jegybanki kommunikáció emiatt nem aggódik: a hivatalos inflációs cél három százalék, attól a nyári adat még messze van, sőt számolni lehet visszahúzó hatásokkal is.
Bár a verbális intervenció alkalmazása szokásosnak mondható, vannak sajátságai a helyzetnek. Eleve nem magától értetődő, hogy miért háromszázalékos infláció körül kell úgy vennünk, hogy a valutánk értékálló. A lap olvasói jól tudják, hogy a modern viszonyok között nem a nulla, hanem a valamivel a fölötti fogyasztói árindexszel szokták a jegybankok meghatározni a „pont jó” inflációs rátát. Ez az Európai Központi Banknál a 2 százalékot alulról közelítő tartomány. Az új tagállamokban, ahol még van nemzeti valuta, az elvileg pörgőbb gazdaságra és a még mindig alacsonyabb, de felzárkózó trendet követő árszintre tekintettel ennél gyakran magasabban húzták meg az árstabilitás mércéjét. A mi három százalékunk korábban bele is illett ebbe a logikába. De tíz éve mások voltak a viszonyok. Most kissé magasnak számít a térségben, és igenis nagyobb figyelmet érdemelne az inflációnk.
Az sem világos, hogy van-e vagy nincs árfolyamcélja az MNB-nek. Hivatalosan nincs, de persze nagy könnyebbség a gazdaságnak, a családoknak, ha az európai közös fizetőeszközhöz mért átváltási arány elég stabil. Egy gonddal kevesebb, ha nem ingadozik nagyon az árfolyam. És valóban, az utóbbi időkben figyelemre méltóan kis sávban mozgott a forint az euróhoz képest, sőt inkább a lassú erősödés irányába mozdult el. És ez az, ami kiváltotta a szóbeli figyelmeztetést.
Árfolyamügyekben nem lehet mindenki kedvére tenni (kinek a pap, kinek a papné), de érdemes szem előtt tartani, hogy a külkereskedelmi mérlegünk brutális arányú többletet mutat, a fizetési mérlegünk masszívan szufficites, és a még mindig elég gyatra országkockázati besorolásunkban is javulás várható. Azaz logikusan erősödnie kellene a forintnak. A kormány vezetőinek nézete szerint a viszonylag gyengén tartott árfolyam (és korábban: az alacsonyan tartott bérszint) szolgálja a nemzetközi versenyképesség ügyét. Az utóbbiban már megváltozott az álláspont; érdemes lenne az első tételen is gondolkodni.
Csakhogy az eddiginél némileg erősebb forint nemcsak a magyar cégek, háztartások forintaktíváinak értékét növelné meg, sokféle kedvező hatást kiváltva, hanem lerontaná a jegybanki eredményt. Eredménycélja hivatalosan nincs az MNB-nek, de ahogyan a földön két lábbal álló szakújságíró magától értetődően írja: „A jegybank úgy ítéli meg, hogy inflációs, növekedési (és nyereségességi) szempontok is a gyenge forint mellett szólnak.” Így már inkább érthető, hogy miért aggodalmasabb az MNB az adatok láttán, mint az egyszerű szemlélő, aki a háromszáz forint feletti eurót egyáltalán nem találja olcsónak, és emlékszik, hogy néhány éve 260 körül mozgott az európai valuta ára. Azóta a közlemények szerint jól teljesítünk, egyensúlyi viszonyaink jók, az inflációnak annyi – miért ne tarthatna lépést az euróval a forint?
Sőt: miért ne lehetne nálunk is euró? De ez már más téma. Amiről azonban hamarosan komolyan kell beszélnünk, mert a nyári forróságot ősszel politikai hőhullám követheti Európában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.