Három éve folyamatosan élénkül az ingatlanpiac, azon belül a lakosságot leginkább érdeklő lakáspiac, a pörgés látható a kereslet és a kínálat megugrásán, valamint a lakásépítési kedv fokozódásán is. A lakáspiac azonban csak egy része az ingatlanpiacnak, amely egy jóval nagyobb torta, beletartoznak például a kereskedelmi ingatlanok, köztük az irodák, ahol szintén fordulat következett be az elmúlt években, és érdekes párhuzamok és átfedések vannak a lakáspiaccal.
Pár évvel ezelőtt még az volt a jellemző az irodapiacra, hogy a bérlők ragaszkodtak a régebb óta bérelt prémium kategóriás irodájukhoz, mert egyszerűen nem volt a kínálatban olyan felső kategóriás iroda, ahova költözni tudtak volna. Sokszor még akkor sem, ha a költözés például a cég növekedése miatt kézenfekvő lett volna. Mára azonban fordult a kocka, egyre több fejlesztés indult el. Ez a hivatalos építőipari adatokból is látszik, ugyanis az épületépítési alágazatban 2017 első tíz hónapjában több mint 26 százalékos volt a bővülés.
Októberi elemzésében a KSH is kiemeli, hogy ebben az alágazatban a lakásépítések és az irodaépítések nagyban hozzájárultak a növekedéshez. Összességében az látszik, hogy a válság óta tavaly indult a legtöbb kereskedelmi ingatlan- és irodafejlesztés. Ezt a tendenciát mutatja az is, hogy az év irodája versenyen több mint negyven nevezés érkezett az év tervezett projektje kategóriába, ami rekordnak számít a verseny nyolcéves történetében.
Az irodapiacon belül is természetesen különbözők az igények, másra van szükségük a nagyvállalatoknak, multinacionális cégeknek, megint másra a kis- és középvállalkozásoknak. Tapasztalataink szerint a kis- és középvállalkozások elsősorban a lakásirodákat és a B vagy B+ kategóriájú irodaházakat veszik célba. Decemberi összesítésünk szerint a lakásirodák bérleti díja 2017 decemberében négyzetméterenként átlagosan havonta 2941 forint volt, ami meghaladta a B kategóriájú irodaházak 2488 forintos átlagát. A családi házakban 2500 forint volt az irodák bérleti díja. Debrecenben a B kategóriájú irodák és a lakásirodák bérleti díja négyzetméterenként átlagosan 2000 forint körül mozgott. Győrben olcsóbbak a lakásirodák, átlagos bérleti díjuk 1500 forint, a B kategóriájú irodaházakban 1850 forint volt.
A pozitív gazdasági kilátásoknak köszönhetően – és mert a korábbi években elmaradtak a fejlesztések – felpörgött az A kategóriás irodaházak építése. Ebben a szegmensben Budapesten 14-15 eurótól lehet irodát bérelni. A felfokozott kereslet következtében manapság a bérlők egy-egy új irodaház megépítése előtt lefoglalják az irodaterület 40-50 százalékát. Egy 2017-ben készített felmérésünkben azt vizsgáltuk, hogy az irodai dolgozóknak mi a fontos, hol érzik jól magukat. A válaszokból kiderült, hogy az alkalmazottak legnagyobb részének – 66 százalékának – a jó tömegközlekedés a legfontosabb tényező, de 57 százalékuk az étkezési és vásárlási lehetőségeket is lényeges szempontnak tartja. A felmérés rámutatott arra is, hogy a közösségi terekben a jól felszerelt konyhára van a legnagyobb igény.
A dolgozói igények egyre inkább előtérbe kerülnek az irodapiacon. Ennek oka pedig az egyre több ágazatban fellépő, sőt a gazdasági növekedést már-már akadályozó munkaerőhiány, azaz a cégeknek figyelniük kell az irodaválasztásnál ezekre a kívánalmakra is. Előrejelzésünk szerint a folyamatban lévő irodafejlesztések fokozatosan fejeződnek be, és kerülnek a kínálatba, ami kiegyensúlyozottabbá teszi az elmúlt évekbeli felemás piacot. Az árak szinte minden szegmensben, azaz a lakásirodáknál a B vagy B+ és az A kategóriában is emelkedhetnek a következő időszakban, ugyanis hiába bővül jelentősen a kínálat, a vállalkozások fokozott kereslete támaszt adhat az árszintnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.