A gazdasági növekedés szempontjából hagyományosan pozitív dolognak tartják az alacsony kamatokat. Nemrégiben megjelent kutatásunk azonban azt mutatja, hogy ez feltehetően nem igaz. Ehelyett az jelenthető ki, hogy az extrém alacsony kamatok lassíthatják a növekedést a piaci koncentráció növelésén keresztül. Ha ez az érvelés helytálló, akkor a kamatszintek további csökkentése nem akadályozza meg a világgazdaság stagnálását.
A hagyományos nézet szerint a hosszú távú kamatok csökkenésekor a jövőbeli cash flow jelenlegi nettó értéke megnövekszik, ami vonzóbbá teszi a cégeknek a termelékenységet erősítő technológiákba való beruházásokat.
Az alacsony kamatoknak ekkor expanzív hatása van a gazdaságra az erősebb termelékenységi növekedés révén.
Ha azonban az alacsony kamatoknak ellentétes hatásuk van, akkor csökkentik a cégek ösztönzőit a termelékenység növelésére. Továbbá, amíg a hosszú távú reálkamatok a zéró szintet közelítik, a gazdasági növekedés csökkenését okozó hatás dominál. Vagyis a jelenlegi alacsony kamatkörnyezetben a kamatok további csökkentése nagy valószínűséggel lassítani fogja a gazdaságot a termelékenységi növekedés visszafogásával.
A stratégiai hatás az iparágakon belüli versenyen keresztül érvényesül. Bár az alacsonyabb kamatok egy adott szektor minden cégét arra ösztönzik, hogy fokozzák beruházásaikat, ez az ösztönző nagyobb mértékben jelentkezik a piacvezető cégeknél, mint az utánuk következő vállalkozásoknál.
Ebből adódóan a különböző iparágak idővel monopolisztikusabbá válnak, ahogy a hosszú távú kamatok csökkennek.
Kutatásunk azt mutatja, hogy egy adott iparágon belül a piacvezető, illetve az utána következő vállalkozások stratégiai jellegű interakcióban vannak egymással abban az értelemben, hogy mindegyik alaposan megvizsgálja a másik beruházási politikáját, amikor a sajátjáról döntést hoz. Mivel a piacvezető cég erősebben reagál a kamatok csökkenésére, az utána következő vállalkozásoknak kevesebb ösztönző marad, és leállítják a beruházásaikat, mert a piacvezető cég előnye túl nagy lett. Ebből következően a piacvezető cégek nem szembesülnek erős versennyel, és végül ők is leállítják beruházásaikat, és lusta monopolistákká válnak.
Talán a legjobb analógia erre az, amikor ketten futnak versenyt egy atlétikai pályán. A verseny szabályai szerint mindig nyereményt kap az, aki az adott körnél elsőként halad át a célon. Tegyük fel, hogy a jövőbeli jutalom diszkontálására használt kamat csökken a verseny során. Ekkor mindkét versenyző gyorsabban akar majd futni, mert a jövőbeli jutalom jelenleg többet ér.
Ez a hagyományosnak tekintett gazdasági hatás.
A gyorsabb futásra ösztönző azonban nagyobb mértékű annál a versenyzőnél, aki vezet, mivel közelebb van a célhoz, így nagyobb valószínűséggel kapja meg a nyereményt. Az élen álló futó ezért jobban fokozza a tempót, mint a második helyen futó, aki egyre kisebb kedvvel versenyez, mert kevésbé valószínű, hogy utoléri az élen állót. Ha ez a visszatartó hatás elég nagy, akkor a második helyen álló futó egyszerűen feladja a versenyt. Amint ez bekövetkezik, az élen álló futó is lelassul, mivel már nem fenyegeti veszély az első helyét. Elemzésünk szerint ez a visszatartó hatás dominál, amikor a nyeremény értékének diszkontálására használt kamat a zéró szintet közelíti.
A valóságban ez a hatás valószínűleg még erősebb, mivel a piacvezető cégre és az utána következő vállalkozásokra a gyakorlatban nem azonos mértékű kamatok vonatkoznak. A piacvezetőt követő vállalkozások jellemzően felárat is fizetnek, és ez a helyzet jellemzően megmarad a kamatok csökkenésekor is. Ez a finanszírozási költségeknél a piacvezető cég számára jelentkező előny tovább erősíti az alacsony kamatoknak a gazdaságra gyakorolt kontrakciós hatását. Ez a hatás segít megmagyarázni számos fontos világgazdasági jelenséget. Az 1980-as évek elején elindult kamatcsökkenés erősödő piaci koncentrációval, növekvő vállalati profitokkal, gyengébb gazdasági dinamizmussal és csökkenő termelékenységi növekedéssel párosult.
Mindegyik jelenség összhangban van a modellünkben leírtakkal.
Az ultraalacsony kamatok gazdasági csökkenést okozó hatásának fontos következményei vannak a világgazdaságban. Elemzésünk azt mutatja, hogy miután a kamatok már most is extrém alacsonyak, a további kamatcsökkentésnek negatív gazdasági hatása lesz a megnövekedett piaci koncentráció és az alacsonyabb termelékenységi növekedés révén. Vagyis az alacsonyabb kamatok a világgazdaság segítése helyett további problémákat okozhatnak.
Copyright: Project Syndicate, 2019
www.project-syndicate.org
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.