Amióta 2014-ben a foglalkoztatásért, a szociális ügyekért, valamint a munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős biztos lettem, egyik fő törekvésem az európai foglalkoztatás növekedésének fellendítése. Csaknem öt év elteltével a foglalkoztatottak száma az Európai Unióban rekordmagasságot ért el, a munkanélküliség pedig soha nem volt ilyen alacsony. Ahhoz, hogy sikerüljön munkát találnunk, döntő fontosságú a megfelelő készségek megléte. A szükséges készségek azonban éppolyan gyorsan változnak, mint modern társadalmunk. A technológiai fejlődés, a tudományos fejlemények, a demográfiai és környezeti kihívások következtében az egész életen át tartó tanulás a munkaerőpiaci esélyek növelésének a kulcsa.
E tekintetben meggyőződésem, hogy a szakképzésnek hatalmas szerepe lehet abban, hogy minden korosztály elsajátíthassa azokat a készségeket, amelyekre szüksége van az új lehetőségek megragadásához. Ezért is köteleztem el magam – már a megbízatásom kezdetén – a szakképzés előmozdítása mellett. A szakképzés konkrét és gyakorlati lehetőséget kínál, hogy az emberek új készségeket sajátítsanak el, új ismereteket szerezzenek, és új karriert építsenek, amely átalakíthatja a jövőjüket. A legjobb, hogy bárki részt vehet szakképzésben: a munkavállalók bármely életkorban át- és továbbképezhetik magukat.
A számok önmagukért beszélnek: a szakképzés bizonyított módja annak, hogy a munkavállalók megvessék lábukat a munkaerőpiacon. 2018-ban a szakképzett fiatalok foglalkoztatási aránya 79,5 százalék volt, szemben a munkaerőpiacra felső középfokú végzettséggel belépő fiatalok 66,3 százalékos arányával. Bebizonyosodott továbbá, hogy az oktatásban és képzésben részt vevő felnőttek javítják munkahelyi teljesítményüket.
Ennek ellenére túl sokan vélik úgy, hogy a szakképzés másodrendű, valamiképpen kevésbé értékes választás, mint más képzési formák. Ezért fontosak az olyan kezdeményezések, mint a Szakmai Készségek Európai Hete, amely immár negyedik éve ünnepli e képzés minden formáját, és mutatja be a benne rejlő lehetőségek széles körét. Az idei rendezvényhéten Európa-szerte több ezer eseményen került a figyelem középpontjába a szakképzés.
Magyarországon 2014 óta folyamatosan emelkedik a szakképző intézményekben frissen végzett fiatalok foglalkoztatási aránya, 2018-ban elérte a 87 százalékot, szemben a 80 százalékos uniós átlaggal. Mindazonáltal arra bátorítom Magyarországot, hogy tegyen lépéseket a korai iskolaelhagyás problémájának megoldására. A tanulási útvonalak hozzáférhetőségének javításával – különösen a szakképzés alacsonyabb szintjei esetében – Magyarország nemcsak a lemorzsolódóknak, hanem azoknak a 17-18 éves fiataloknak a számát is csökkentheti, akik a tankötelezettség megszűnésével úgy döntenek, hogy nem folytatják tanulmányaikat.
Nagy örömömre szolgál, hogy Magyarország támogatja a Szakmai Készségek Európai Hetét, segítve az embereket tehetségeik felfedezésében, lehetővé téve számukra, hogy megismerjék a szakképzésben rejlő jelenlegi és jövőbeli lehetőségeket, amelyeket életük bármely szakaszában kiaknázhatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.