Az év első néhány hete, a nagy összegzések, valamint a jövőre vonatkozó tervek és fogadalmak időszaka. Nincs ez másként a gazdasági életben sem. A legfontosabb kérdés, hogy a számos gazdaságtörténeti rekordot hozó 2019-es évet követően hogyan folytatódhat a magyar gazdaság fejlődése.
Gyakran halljuk, hogy az emberi életet hétéves ciklusok jellemzik. Részben a belső folyamatok, részben a külső környezetünk változása miatt hétévente a sejtjeink és a tulajdonságaink is átalakulnak. A 21. századot formáló új megatrendek és a hazai fejlődést meghatározó belső folyamatok alapján az elkövetkező években valami hasonló változás jellemezheti a globális és benne a magyar gazdaságot is.
Egy új fejlődési ciklus küszöbén állunk.
A 2013 óta zajló hazai konjunktúraciklus kivételes a magyar gazdaság elmúlt száz évének történetében. A GDP-nk átlagosan 3,8 százalékkal növekedett, több mint 2 százalékponttal meghaladva az eurózóna fejlődési ütemét. 2010-ben, amikor a magyar gazdaság épp romokban hevert, és mindenki a globális válságban is növekedni képes Lengyelországot csodálta, kevesen hitték, hogy az évtized végére az egy főre jutó GDP terén visszaelőzhetjük a régió elmúlt harminc évének legsikeresebb gazdaságát. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2018-ban ez is megtörtént.
Ráadásul a felzárkózás újraindulását – szemben a magyar gazdaság korábbi növekedési periódusaival – a makrogazdasági egyensúly megőrzése és az adósságráták folyamatos csökkenése jellemezte. 2019 fontos új tanulságokat is hozott. Miközben a foglalkoztatási adataink, a beruházási rátánk, a lakosság pénzügyi vagyona vagy épp a nettó külső adósságaink sorra a rendszerváltás óta tartó időszak legkedvezőbb értékeit mutatták, az is
bebizonyosodott, hogy a hazai exportőrök a német ipar gyengélkedése esetén is képesek a kivitel dinamikus növelésére.
Az elmúlt hét év sikerei után a következő évek feladata az elért eredmények megtartása lesz. A világgazdasági klíma azonban változóban van. Bár az Amerikai Egyesült Államok és a Kína közötti viták épp elcsendesednek, a két fél közötti feszültség közel sem oldódott fel. Még előttünk áll a Brexit ismeretlen folyamata, miközben az elmúlt évek számtalan próbálkozása ellenére az euró sebezhetőségét sem sikerült kiiktatni.
A világ korábban nem látott mértékű adóssághegyet görget maga előtt, ráadásul a viharos sebességgel zajló digitális forradalom korábban megingathatatlannak hitt vállalatokat küldhet egyik pillanatról a másikra a süllyesztőbe.
A belső növekedési források tekintetében a legfontosabb feladat a munkaintenzív növekedési periódusból a tőke- és technológiaintenzív szakaszba történő zökkenőmentes átmenet biztosítása.
A 2010 utáni munkaerőpiaci reformok és a dinamikus növekedés következtében hazánkban megközelítőleg megvalósult a teljes foglalkoztatás.
Vannak még foglalkoztatási tartalékok, azonban a munkaerőpiac oldaláról az elmúlt évtizedben érkező növekedési impulzus aligha ismételhető meg.
A teljes foglalkoztatás megtartása mellett egyre inkább előtérbe kerül a termelékenység növekedésének szükségessége.
Ehhez elsősorban tartósan magas beruházási aktivitásra, új technológiákra, olcsó finanszírozási lehetőségekre és képzett munkaerőre lesz szükségünk.
A finanszírozási csatornák kiépítésében már jelentős lépések történtek. Megfelelő versenyképességi intézkedésekkel a technológiai transzfer gyorsítása és a képzési rendszerek javítása területén még nagy növekedési tartalékok mobilizálhatók.
Az elmúlt hetek világgazdasági kockázatainak mérséklődésére utaló elemzések senkit ne tévesszenek meg. Fel kell készülnünk rá, hogy a korábbi nyugodtabb időszakot ismét labilis, viharokkal tarkított periódus váltja majd fel. Magyarország esetében az elmúlt hét évben elért eredmények megfelelő alapot adhatnak a gazdasági felzárkózás folytatására, azonban a változó körülmények között a vitorlák gyors és helyes beállításának szerepe is felértékelődik. Újabb sikeres évtizedet, magyar gazdaság!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.