Az önfoglalkoztató vállalkozás – az Eurostat definíciója szerint – az a mikrocég, amelynek általában a családon belül egy vagy több tulajdonosa van. Közöttük találjuk a friss, teljesen új dolgokkal piacra lépő startupokat is. Tevékenységüket az jellemzi, hogy nehezen választható szét a vállalkozásban végzett munkájuk a magánidőtől. Általában rugalmasak, keresik a lehetőségeket, a problémák megoldását. Éppen ezért
arányuk a gazdaságban – több elemzés szerint – a vállalkozási szellem erősségének, a gazdaság innovativitásának és dinamizmusának a mércéje.
Az Eurostat legfrissebb, április elsejei regionális tanulmánya szerint 2018-ban a 20–64 éves korcsoportban az összes foglalkoztatott 14 százaléka volt az EU-ban önfoglalkoztatott. A legalacsonyabb arányt egy romániai és egy észak-magyarországi régióban találták: ez 6 százalék volt.
Az önfoglalkoztatás magas aránya általában a fővárosokat, illetve a fővárosok körüli régiókat jellemzi. A magyar átlagos érték 9,8 százalék, de a budapesti 14, a Pest megyei pedig 12 százalék. Ez nyilván azt érzékelteti, hogy az innovatív kisvállalkozások Budapest és környéke körül összpontosulnak.
Magyarország esetében arra is érdemes felfigyelni, hogy – szemben a többi V4-es országgal – a 2008–2009. évi válság óta országosan csökken az önfoglalkoztatottak aránya.
2010-ben az országos átlag még 12 százalék volt, és – az észak-magyarországi régió kivételével, ahol ez az érték 8,2 százalék volt – minden régióban meghaladta a 10 százalékot. A legnagyobb aránycsökkenés a Közép-Dunántúlon és a Nyugat-Dunántúlon következett be (3,2 és 3,1 százalék). Elemzések bizonyítják, hogy válságban különösen megnő a rugalmas, innovatív önfoglalkoztató mikrocégek szerepe. Ezért könnyebben tudják újraindítani a gazdaságot azok az országok, amelyekben ezek aránya magas.
A 2018. évi adatok szerint az önfoglalkoztató mikrocégek aránya a V4-országokon belül Lengyelországban a legmagasabb: 17,5 százalék. Második helyen Csehország van 16, a harmadikon Szlovákia 15 százalékkal. A magyar érték 9,8 százalék.
Április elején két elismert nemzetközi elemzőcég, a Morgan Stanley és a JPMorgan is azt közölte, hogy a legkisebb visszaesés régiónkban Lengyelországban és Csehországban várható. Valószínűsíthető, hogy ebben szerepet játszik a nagyobb innovativitásra, dinamizmusra képes önfoglalkoztatás magas aránya is.
Magyarországon a mikrovállalkozások aránya az összes cégből 94 százalék, a foglalkoztatásuk 33 százalék.
Jelentős, 18,7 százalékos a hozzájárulásuk az új hozzáadott értékhez is. Az pedig különösen figyelemreméltó, hogy az Eurostat adatai szerint 2017-ről 2018-ra ezek a cégek 10 százalékkal növelték hozzáadottérték-előállításukat. Ez az érték jobb, mint az EU-s átlag.
A magyar recesszióval kapcsolatos negatív előrejelzések tényleges alakulása nyilvánvalóan attól is függ, hogy mi lesz ezzel a szektorral. A katások fizetési kötelezettségének elhalasztása jó megoldás, de kevés. Nemcsak a magyar gazdaság, hanem a társadalom is megsínylené, ha ezek a cégek tömegesen mennének tönkre.
A körükben keletkező munkanélküliséget nem lehet újabb támogatott külföldi befektetésekkel megszüntetni. A megszűnt munkahelyek és a keletkező újak ugyanis nemcsak mennyiségi, hanem minőségi kérdést is érintenek. A vállalkozószellem, az innovativitás nem a nagyvállalati gyártóhelyekre jellemző elsősorban, hanem a mozgékony, agilis kis cégekre. Ezért ezekből nem kevesebbre, hanem többre lenne szükség. Tehát ebben a körben is a munkahelyek megőrzése kell hogy az elsődleges feladat legyen. Az adatok is bizonyítják, hogy ennek a szektornak nemzetgazdasági jelentősége van, annak ellenére, hogy ezt egyedileg nehezen tudnák bebizonyítani a májusban induló bértámogatási rendszer kritériumai mellett.
Érdemes arra is gondolni, hogy esetükben hosszabb távon mérve olcsóbb lenne a munkahelyek megőrzése, mint más szektorokban új munkahelyek teremtése. Ezért a megmentésük érdekében külön programra van szükség.
Ennek első eleme lehetne egy kedvező feltételekkel biztosított mikrohitelprogram, amelyet képzésre, továbbképzésre is felhasználhatnának a vállalkozók. A likviditás fenntartásához pedig hosszabb távra, legalább a jövő év elejéig el kellene halasztani valamennyi kötelezettségük fizetésének határidejét. Az innováció és a tudás kulcskérdés lesz a tekintetben, hogy milyen gyorsan és milyen szerkezetben indul be újra a gazdaság. Az innovációhoz nemcsak nagy beruházások és új mérnöki munkahelyek, hanem sok innovatív kisvállalkozás és színes gazdasági szerkezet is kell. Ez segíthetne abban, hogy az EU innovációs rangsorában a 23. helyről végre előbbre mozduljon a magyar gazdaság. Rövidebb távon pedig ez járulna hozzá ahhoz, hogy a pesszimista előrejelzésekkel szemben a magyar gazdasági recesszió kisebb és rövidebb ideig tartó legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.